13 tysięcy 628 kolejnych osób dołączyło dzisiaj do grona zarażonych koronawirusem w całej Polsce. Wśród nich Prezydent RP Andrzej Duda, a także 4 mieszkańców gminy Chocianów. Od dzisiaj cała Polska objęta jest strefą czerwoną z nowymi, większymi niż choćby wczoraj obostrzeniami. Zwiększa się także liczba szpitali na Dolnym Śląsku, które będą obsługiwać zarażonych na COVID-19.

O nowych obostrzeniach pisaliśmy już wczoraj, tuż po konferencji prasowej Premiera RP Mateusza Morawieckiego, który poinformował o konieczności zwiększenia obostrzeń. Nowe zasady obejmują dzieci i młodzież w wieku do 16. roku życia, w szczególności uczniów klas IV - VIII szkół podstawowych, a także seniorów. Szczegóły znajdziecie w naszym artykule: "Morawiecki: cała Polska strefą czerwoną".

Dzisiaj media obiegła informacja o tym, że zarażony koronawirusem jest także Prezydent RP Andrzej Duda. Tę informację potwierdził sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP i jego rzecznik prasowy, Błażej Spychalski. Jak podaje Polska Agencja Prasowa powołując się na prezydenckiego rzecznika "zgodnie z zaleceniami wczoraj prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny. Prezydent czuje się dobrze. Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami medycznymi".

Więcej szpitali

Wczoraj tuż po godzinie 17:00 Starosta Lubiński Adam Myrda poinformował w mediach społecznościowych, że podczas spotkania z wicewojewodą Bogusławem Szpytmą i przedstawicielami trzech szpitali z regionu Zagłębia Miedziowego udało się ustalić, że lubińskie Regionalne Centrum Zdrowia i Miedziowe Centrum Zdrowia, a także Głogowski Szpital Powiatowy wydzielą łóżka dla pacjentów zmagających się ze skutkami zakażenia koronawirusem. Jeszcze w tym tygodniu media obiegła informacja, że cały lubiński RCZ miał zostać w całości przeznaczony na walkę z COVID-19. Oznaczałoby to zamknięcie wielu oddziałów, jak chirurgia ogólna, onkologiczna, urazowo-ortopedyczna, czy oddział położniczo-ginekologiczny, na którym tylko w ubiegłym roku rodziło 1650 kobiet z całego regionu.

Udało się jednak wypracować pewien kompromis. Wiadomo już, że Regionalne Centrum Zdrowia wydzieli 88 łóżek dla chorych na COVID-19, z czego 4 łóżka będą z dostępem do respiratora, Miedziowe Centrum Zdrowia wydzieli 57 łóżek dla chorych na COVID-19, z czego 3 łóżka będą z dostępem do respiratora, a Głogowski Szpital Powiatowy wydzieli 39 łóżek dla chorych na COVID-19, z czego 2 łóżka będą z dostępem do respiratora. Oznacza to, że mieszkańcy Chocianowa nie będą musieli już podróżować do szpitali w Bolesławcu czy Wrocławiu, aby móc leczyć się z zakażenia koronawirusem. Na chwilę obecną jednak żaden z zarażonych mieszkańców naszego powiatu nie wymaga hospitalizacji.

Ponad 1000 osób na kwarantannie

Jak informuje Dolnośląski Urząd Wojewódzki podległy Wojewodzie Jarosławowi Obremskiemu, dzisiaj mamy 645 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego i złotoryjskiego.

W samym Powiecie Polkowickim przekroczona została kolejna liczbowa bariera. Tym razem chodzi o liczbę osób skierowanych na kwarantannę, bowiem pierwszy raz od ujawnienia epidemii jest ich ponad tysiąc, dokładnie 1006 osób. Wśród nich mieszkańcy gmin: Polkowice (481 osób), Chocianów (168 osób), Gaworzyce (141 osób), Radwanice (79 osób), Przemków (73 osoby) i Grębocice (64 osoby). Na terenie naszego powiatu przybyło także 29 nowych zarażonych koronawirusem. Są to mieszkańcy gminy Polkowice (15 osób), gmin Chocianów, Gaworzyce i Grębocice (po 4 osoby) oraz gminy Radwanice (2 osoby), a od początku epidemii łącznie zarażonych zostało już 399 osób.

Rośnie liczba zgonów

W ostatnich dniach dostrzegamy znaczny wzrost liczby osób, które uznane zostają za zmarłe w ramach statystyk związanych z COVID-19, jednak z pewnym zastrzeżeniem "zgony nastąpiły nie z przyczyn COVID-19". Jak podają ogólnopolskie media, lekarze wpisują do covidowych statystyk osoby, które zmarły po rozpoznaniu koronawirusa, jednak nie zmarły z przyczyn samej choroby COVID-19, bowiem miały inne choroby współistniejące, które determinowały stan pacjenta.

Niestety także dzisiaj dowiedzieliśmy się o kolejnej ofierze śmiertelnej, która zmarła po zarażeniu koronawirusem, jednak główną przyczyną śmierci nie był COVID-19. Oznacza to, że od początku epidemii zmarło w naszym powiecie 8 osób, jednak "4 zgony nastąpiły nie z przyczyn COVID-19". Wśród zdecydowanie lepszych wieści są te o ozdrowieniach. Tylko dzisiaj w Powiecie Polkowickim do grona ozdrowieńców dołączyło 20 mieszkańców gminy Polkowice, 6 mieszkańców gminy Chocianów i po jednym mieszkańcu gmin Gaworzyce i Przemków. Lekarze apelują, aby osoby uznane za ozdrowieńców poszły oddać krew, bowiem ich osocze zawiera przeciwciała ułatwiające walkę z koronawirusem, co może pomóc w leczeniu kolejnych zakażonych.
[KN]