Nowe obostrzenia, objęcie całej Polski czerwoną strefą, szkoły podstawowe w klasach od czwartej do ósmej w trybie zdalnym, a w godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież nie będzie mogła przemieszczać się bez opieki dorosłego. Dodatkowo zamknięte zostają sanatoria. To najważniejsze zmiany jakie czekają nas już od jutra.

Od jutra nastąpi ograniczenie działalności restauracji, pubów i wszystkich tego typu przedsiębiorstw. Będą one mogły organizować jedynie pożywienie na wynos. Rząd zaplanował te obostrzenia na najbliższe dwa tygodnie, jednak z możliwością przedłużenia.

Pomieszczenia gastronomiczne to pomieszczenia o małej powierzchni, gdzie pracuje dużo osób, bez maseczek i bez wietrzenia. Tak więc lokale gastronomiczne będą zamknięte dla klientów - poinformował na konferencji prasowej Premier RP Mateusz Morawiecki. - Kolejnym obostrzeniem jest zakaz wszelkiego rodzaju aktywności osób powyżej pięciu w jednej grupie, a więc wszelkiego rodzaju spotkań, zebrań. Ważne wyjątki to osoby mieszkające razem oraz cele zawodowe, np. pracownicy budowlani - dodał Morawiecki.
Rząd prosi seniorów powyżej 70. roku życia o nieprzemieszczanie się i o niewychodzenie z domu. Zamknięte zostaną także wszystkie sanatoria. Rząd uruchamia także infolinię dla seniorów pod numerem telefonu: 22-505-11-11. Już teraz wszyscy seniorzy powyżej 70. roku życia mogą zadzwonić pod ten numer. Tam informator zbierze dane, przekaże je do Ośrodka Pomocy Społecznej, a stamtąd wolontariusze przekażą zakupy seniorom. Na to wsparcie rząd zabezpieczył 100 milionów złotych.

- Uruchamiamy solidarnościowy program: Korpus Wsparcia Seniorów. Harcerze, WOT, wolontariusze mają pomagać seniorom, by pomóc im pozostać w domach - mówił na konferencji Premier Morawiecki. - Powyżej 70 roku życia umiera około 70 procent osób umierających na COVID-19. Seniorzy, bardzo proszę, zostańcie w domach - zaapelował Premier RP.
Jak poinformował Premier RP Mateusz Morawiecki na początku dzisiejszej konferencji prasowej, od soboty w godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież nie mogą przemieszczać się bez opieki dorosłego. Rząd apeluje także o wzajemną troskę o wspólne bezpieczeństwo: dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja (ProteGO Safe) i wietrzenie pomieszczeń.

W grupie osób do 11-12 roku życia poziom zakażeń jest trzykrotnie mniejszy niż w grupie 13-14 lat. Ma to naukowe uzasadnienie - przekonywał Mateusz Morawiecki. - Poza tym dla najmłodszych dzieci bardzo ważna jest edukacja stacjonarna ze względów psychologicznych i efektywności edukacyjnej - dodał premier.
Co najważniejsze dla uczniów klas IV - VIII szkół podstawowych, od przyszłego poniedziałku przechodzą oni na nauczanie zdalne. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że głównym uzasadnieniem dla tej decyzji jest przemieszczanie się tych uczniów po szkole między lekcjami. Jak wiadomo uczniowie klas I - III mają cały dzień zajęcia w jednej sali lekcyjnej, pozostali zmieniają te sale, co może powodować wzrost liczby kontaktów. Mateusz Morawiecki ostrzegł także, iż jeśli dzisiejsze decyzje nie poprawią statystyk zachorowań i umieralności potrzebne będą kolejne obostrzenia.

- Nas bardzo niepokoi tempo przyrostu. Musimy zahamować ten przyrost. Obostrzenia mają zahamować ten przyrost w ciągu 10-14 dni. W przypadku, gdy nie zadziałają, będziemy musieli zamykać kolejne dziedziny życia społecznego i gospodarczego - ostrzegł Premier Mateusz Morawiecki.
Jak zauważył Premier zbliżamy się do 15 tysięcy zachorowań dziennie. Druga fala uderzyła w Europę z podobną siłą. Średnia to 170 osób na 100 tysięcy mieszkańców, W Polsce jest to 160 osób. Niektóre państwa podjęły decyzję o całkowitym "lockdownie", inne zdecydowały się na godzinę policyjną, jeszcze inne ograniczają świadczenia usług. Dowiedzieliśmy się także, że jeżeli będzie potrzebne zamknięcie granic i ograniczenie możliwości przemieszczania się po kraju, to rząd będzie musiał się na to zdecydować.
[KN]