Blisko 40 wolontariuszy weźmie jutro od rana udział w zbiórce datków na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy na terenie miasta i gminy Chocianów, wśród nich także Sołtys Żabic, Paweł Bujak. Regionalne Centrum Kultury przygotowało z tej okazji także licytację i liczne występy lokalnych artystów. W programie imprezy możemy liczyć na wiele atrakcji.

W remizie OSP Chocianów będzie można wziąć udział w wykładach z pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa w domu i na drodze, będzie także zwiedzanie siedziby chocianowskich strażaków. W sztabie WOŚP strażacy także przeprowadzą szkolenie, a dla jego uczestników odbędzie się losowanie czujnika czadu i hełmu strażackiego. Oprócz licytacji odbywającej się od 14:00 do 20:00, w jej przerwach będzie można obejrzeć taniec nowoczesny, zumbę oraz występy zespołu wokalnego ze Szkoły Podstawowej, zespołu Plug'n'Blues, czy ogniska muzycznego. Na zakończenie przygotowane zostały także zimne ognie.

Jak informowaliśmy wcześniej w artykule "Zagrają po raz 28." mile widziane są przedmioty, które będzie można zakupić w najbliższą niedzielę. Na nasz odzew odpowiedziało wielu mieszkańców Chocianowa. Będzie można zlicytować m.in. obrazy, kalendarze, zeszyty, płyty, kredki, kolorowanki, parasolki, kubki, tornistry i wiele innych. Na licytację przekazane zostaną także 2 torty oraz dwa karnety dla dwóch osób na kawę i ciastko w Kawiarni ,,Lupus'' w Chocianowie. Wśród przedmiotów na licytacji znalazły się także przekazane przez Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego: piłka zrobiona przez PZPN z okazji 100-lecia powstania Związku oraz specjalna koszulka piłkarska z nr 11.


Nad bezpieczeństwem wolontariuszy czuwać będą policjanci, z tej okazji Komenda Główna Policji przekazuje także porady dla wolontariuszy. "Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:
- centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
- głównych ciągach komunikacyjnych;
- miejscach dobrze oświetlonych;
- miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
- miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.

Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne. Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych. Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.

Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do Policji lub straży miejskich/gminnych. Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów o to, jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się, to z troski o Wasze bezpieczeństwo."

[KN]