Dziś Poniedziałek Wielkanocny, a to oznacza, że jest Śmigus Dyngus. Na chocianowskim Rynku pojawili się ochotnicy z tutejszej straży pożarnej, którzy zapewnili mieszkańcom wiele wodnej frajdy w związku z dzisiejszym świętem.
Śmigus-dyngus znany także jako "lany poniedziałek" to pierwotnie zwyczaj zachodniosłowiański, a obecnie nierozerwalnie związany z Poniedziałkiem Wielkanocnym w kościele katolickim.
Śmigus-dyngus znany także jako "lany poniedziałek" to pierwotnie zwyczaj zachodniosłowiański, a obecnie nierozerwalnie związany z Poniedziałkiem Wielkanocnym w kościele katolickim.
- Geneza ludowych zwyczajów obchodzonych w Poniedziałek Wielkanocny jest związana z praktykami Słowian, którzy czcili radość po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny. Śmigus i dyngus przez długi czas były odrębnymi obyczajami. Śmigus głównie polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą, co symbolizowało wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu. Na śmigus nałożył się zwyczaj dyngusowania (dyngowanie), dający możliwość wykupienia się pisankami od podwójnego lania. Dyngus związany był z folklorystycznymi praktykami Słowian poświęconym ekspedycji. Polegał na odwiedzaniu znajomych i przypadkowych osób. Wizytom zazwyczaj towarzyszył poczęstunek, bądź darowizna z zaopatrzeniem na drogę - czytamy w Internecie. - Słowianie uważali, że oblewanie się wodą miało sprzyjać płodności, dlatego oblewaniu podlegały przede wszystkim panny na wydaniu, z tego powodu obrządki polewania się wodą miały niekiedy charakter matrymonialny. Po synkretyzmie z chrześcijaństwem w niektórych regionach ustalono, że trzeciego dnia Wielkanocy panny i dziewczęta mają prawo do odwzajemnionego rewanżu za wcześniejsze oblanie ich wodą. Dawniej zwyczaj polewania się wodą znany był głównie na wsi, zwyczaj tam był huczniej obchodzony. Polewanie perfumami nie było jeszcze znane, a do praktyk stosowano m.in. cebrzyki z wodą - czytamy dalej.
Dziś namiastkę tamtych zwyczajów mieliśmy także na chocianowskim Rynku za sprawą członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Chocianowie, którzy uruchomili kurtynę wodną oraz rozciągnęli węże, z których polała się woda. Najchętniej w zabawie brali udział najmłodsi. Zobaczcie sami w naszej galerii zdjęć.