Wczoraj wybiła druga rocznica objęcia przez Tomasza Kulczyńskiego stanowiska Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów. To dobry czas na podsumowanie, dlatego w ciągu ostatnich tygodni weryfikowaliśmy wszystkie jego deklaracje wyborcze z 2018 roku. Co w przeciągu 24 miesięcy udało się zrealizować włodarzowi naszej gminy? 

Wśród obietnic złożonych przez Tomasza Kulczyńskiego w 2018 roku były: bezpłatna komunikacja, działki budowlane za 50% ceny, podatek od nieruchomości, kanalizacja i wodociągowanie gminy, darmowy Internet bezprzewodowyżłobki i opieka medyczna oraz pozyskiwanie funduszy krajowych i unijnych.

BEZPŁATNA KOMUNIKACJA PASAŻERSKA W CAŁEJ GMINIE ORAZ DO POLKOWIC I LUBINA 
To był flagowy pomysł Tomasza Kulczyńskiego i kandydatów na radnych z jego komitetu wyborczego. Mieszkańcy byli zainteresowani tego typu rozwiązaniem, dlatego "dziś można powiedzieć, że bezpłatna komunikacja dla mieszkańców gminy Chocianów funkcjonuje w najlepsze". Teza postawiona przez rzecznika Urzędu Miasta i Gminy Chocianów znajduje swoje uzasadnienie w naszych doniesieniach prasowych: "Autobusy jednak dowożą", "Kulczyński: cieszę się, że komunikacja jest potrzebna", "Sprawniej dojadą do szkół" oraz ostatni "Od czwartku nowy rozkład jazdy".

DZIAŁKI BUDOWLANE ZA 50% CENY DLA WSZYSTKICH
Odpowiedzią na tę obietnicę wyborczą Tomasza Kulczyńskiego jest „Leśny Zakątek”, czyli nowe osiedle domków jednorodzinnych. Burmistrz postanowił nie tylko dotrzymać danego słowa, ale jeszcze rozszerzyć grupę potencjalnych beneficjentów. "Łącznie na obszarze ponad 237 arów do przetargu wystawionych zostało 21 działek. Ceny nieruchomości gruntowej do sprzedaży w drodze przetargu nieograniczonego zaczynają się od niespełna 45 tysięcy złotych i nie przekroczą kwoty 57 tysięcy złotych" mówił Krystian Wan, rzecznik magistratu. O tym temacie na naszym portalu znajdziecie m.in.: "Działki za 50% - obietnica wyborcza staje się faktem", "Chocianów promują w regionie", "Działki sprzedane w pierwszym przetargu", "Kolejne działki w Leśnym Zakątku".

LIKWIDACJA PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI DLA OSÓB FIZYCZNYCH
W przeciwieństwie do innych samorządów, w których ten podatek również funkcjonuje, w naszej gminie ta danina nie uległa zwiększeniu, nawet pomimo wybuchu epidemii i spadku realnych wpływów podatkowych. Wiemy, że jest już "blisko do likwidacji podatku", bo mają urzędnicy mają "plan, jak skutecznie zlikwidować podatek od nieruchomości dla osób fizycznych". Do tego jednak "potrzebujemy skutecznej reorganizacji systemu edukacji". Również ten temat poruszaliśmy na naszym portalu, pisząc o Programie Naprawy Skutków Epidemii, a także o tym, że "od lat oświata kosztuje najwięcej". 

KANALIZACJA, WODA I GAZ NA WSIACH
Minęły już dwie dekady oczekiwań wielu mieszkańców gminy na wejście w XXI wiek. "Widać trzeba było nowego spojrzenia na gminę, za co jesteśmy bardzo wdzięczni panu Burmistrzowi" mówią sami zainteresowani. W tym roku wreszcie bieżącą wodę w swoich domach będą mieli mieszkańcy Rakowa. O tym temacie pisaliśmy już wielokrotnie w naszych artykułach: "Raków dogania XXI wiek", "Kolejne dwa domy bliżej bieżącej wody", "Kolejne domy podłączone do wody". Co jednak z kanalizacją? "Chocianów jako jedna z niewielu gmin w całej Polsce nie posiada żadnej w pełni skanalizowanej wsi", dlatego stworzono "Aglomerację Chocianów", "dzięki której możliwa będzie budowa ponad 78 kilometrów sieci kanalizacyjnej". 70-letnie powojenne zaniedbania nowy burmistrz planuje chyba nadrobić w ciągu jednej kadencji, bo już wyłoniono wykonawców projektów sieci kanalizacyjnej.

DARMOWY INTERNET BEZPRZEWODOWY I MONITORING MIEJSKI
Kandydujący na urząd Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński obiecał w kampanii w 2018 roku darmowy Internet bezprzewodowy. Okazuje się, że kolejny raz uda się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Oprócz sieci bezprzewodowego Internetu z hot-spotami Wi-Fi w naszej gminie pojawi się bowiem także miejski monitoring, bo "bezpieczeństwo mieszkańców gminy Chocianów jest dla Burmistrza priorytetem. Stary system niestety nie spełnia jakichkolwiek oczekiwań". Wdrażany system wideo-detekcji oraz wideo-analizy obrazu jest oparty o najnowocześniejsze algorytmy behawioralne oraz elementy sztucznej inteligencji. W sierpniu 2020 roku została podpisana umowa, dlatego jeszcze w tym roku w Chocianowie będzie darmowy Internet.

"Żłobek wrócił do Chocianowa i rodzice najmłodszych pociech mogą spokojnie pójść w tym czasie do pracy". Dokładnie od stycznia tego roku w Chocianowie działa Serduszkolandia, czyli nowy żłobek, w którym opiekę znalazło ponad 20 dzieci. Placówka realizuje łącznie ponad 10 bloków tematycznych, a także zajęcia dodatkowe, badania i rehabilitację indywidualną. Ta obietnica wyborcza to także opieka medyczna, "o czym świadczy duża inwestycja w zdrowie mieszkańców większości obszarów wiejskich gminy Chocianów. Budujemy nową przychodnię medyczną w Trzebnicach". W tym miejscu znajdować się będą gabinety: internistyczny, położnej i pielęgniarki środowiskowej, zabiegowy, stomatologiczny, szczepień i dzieci zdrowych, a także rejestracja, pomieszczenia pomocnicze oraz kotłownia. Co tydzień na naszym portalu publikujemy nowe zdjęcia z realizacji tej inwestycji, dlatego "zmiany widać gołym okiem".

W ciągu ostatnich dwóch lat nasza gmina może poszczycić się prawdziwym strumieniem pieniędzy, które płyną z różnych źródeł. "Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ściągnęliśmy do Chocianowa kwotę ponad 6 milionów złotych. Na kolejne lata otwiera się przed nami nowa perspektywa na pozyskiwanie środków". W ramach dotacji zewnętrznych można sfinansować m.in. wymiany starych pieców (pozyskana kwota to około 4 miliony złotych), budowy placów zabaw, siłownia zewnętrzna, hot-spoty Wi-Firemonty ulic i dróg w gminie. W planach są kolejne inwestycje finansowane w naszej gminie ze źródeł zewnętrznych, jak np. modernizacja Zespołu Szkół w Chocianowie. Warto zauważyć, że już od 2021 roku ma wystartować nowy budżet unijny, także i tę obietnicę wyborczą Tomasz Kulczyński będzie realizował przez cały czas swojego urzędowania na fotelu Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów.
[KN]