- Serdecznie gratuluję i życzę, żeby służył. Może nie za często, ale na pewno w razie potrzeby - mówił Burmistrz Tomasz Kulczyński, który jest jednym z ojców sukcesu przekazania strażakom ochotnikom ze Szklar Dolnych samochodu gaśniczego GBA Mercedes Benz U5000. To już czwarte auto pozyskane w tej kadencji dla strażaków, w tym drugie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach. We wczorajszych uroczystościach udział obok szefa chocianowskiego samorządu wzięli także m.in. Radny Rady Miejskiej w Chocianowie Paweł Baran, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach bryg. mgr inż. Mariusz Sałata, Prezes oddziału miejsko-gminnego OSP RP Krystian Dziki, Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Chocianowie druh Adam Horoszczak, pełnomocnik zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Legnicy Paweł Wechta oraz Zasłużony Dla Gminy Chocianów, emerytowany Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach st. bryg. Sylwester Jatczak, ale przede wszystkim druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szklarach Dolnych. Relację z wydarzenia przygotowali dziennikarze chocianow.tv.

O współpracy Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego i działających z nim radnych ze strażakami ochotnikami z gminy Chocianów można by się rozpisywać godzinami, a i tak zapewne nie ujęlibyśmy wszystkiego, bowiem przez ostatnie 5 lat zaangażowanie włodarza naszej gminy w sprawy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Chocianów jest ogromne. Szereg z podjętych spraw opisywaliśmy na naszym portalu w artykułach: "Wsparcie dla OSP Trzebnice i OSP Parchów", "Przetarg na samochód dla OSP Trzebnice", "Promesa dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Chocianowie", "Rozmawiali o potrzebach OSP", "Trzebnice z nowym wozem strażackim", "Omówili potrzeby strażaków", "Zapowiadają niespodziankę dla strażaków", "Straż w Michałowie bogatsza o nowy wóz", "Z Wrocławia na Podhale, z Podhala do Trzebnic", "Szklary Dolne z nowym sprzętem", "Burmistrz pomaga strażakom, strażacy pomagają mieszkańcom", "Nowe opony i akumulatory powędrowały do strażaków z naszej gminy", "Strażacy zapraszają do kibicowania", "Radny Paweł Baran wspiera strażaków", "Kulczyński: dziękuje za Wasz trud", "Nowy strażak w trzebnickiej ekipie", "Z gminy Chocianów pochodzą najlepsi strażacy ochotnicy w naszym powiecie", "Otrzymali ponad 50 tysięcy złotych", "Siatkarski turniej strażaków i przyjaciół", "Patriotycznie ze strażakami", "Mieszkańcy tłumnie na Patriotycznej Majówce ze Strażakami", "Ponad 117 tysięcy złotych dofinansowań dla strażaków z naszej gminy" oraz "Sukces Druhen! Gratulacje od Burmistrza". A to i tak, tylko te ważniejsze.

Nowy wóz dzięki wsparciu Burmistrza: "Radny wydzwaniał do znudzenia".

O tym, że do Gminy Chocianów miały powędrować w tej kadencji łącznie dwa wozy dla strażaków ochotników było wiadomo już dawno, bo tak umówili się ówczesny komendant powiatowy PSP w Polkowicach st. bryg. Sylwester Jatczak i Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński. Stało się to za sprawą pewnej umowy, o szczegółach której mogli usłyszeć obecni podczas uroczystego przekazania wozu strażackiego do Szklar Dolnych.

Jak przekazał Burmistrz Tomasz Kulczyński w ramach tej umowy trzeba było przeprowadzić szereg uzgodnień. Strażacy umówili się między sobą, że w pierwszej kolejności auto powinno powędrować do Parchowa, a następne do Szklar Dolnych, bo to wynikało z potrzeb poszczególnych jednostek. Jednak, żeby tak się stało Gmina Chocianów za namową i dzięki dobrej współpracy z ówczesnym komendantem Sylwestrem Jatczakiem miała wesprzeć finansowo w kwocie około 150 tysięcy złotych rozbudowę i działalność komendy powiatowej PSP w Polkowicach, czego gwarantem był właśnie Burmistrz Tomasz Kulczyński i współpracujący z nim radni. Tak się stało i dzięki temu obie jednostki OSP mogą cieszyć się już z nowych pojazdów.

To jednak nie wszystko, co udało się osiągnąć, bowiem Radny Paweł Baran uczestnicząc w tych rozmowach i mając świadomość, że wóz dla Szklar Dolnych trzeba będzie doposażyć, rozpoczął działania zmierzające do tego, aby pozyskać pieniądze z różnych źródeł właśnie na ten cel. Dzięki tym staraniom udało się pozyskać 15 tysięcy złotych z Fundacji KGHM oraz 35 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co potwierdził obecny na wczorajszej uroczystości pełnomocnik zarządu WFOŚiGW Paweł Wechta. Podczas przekazania pojazdu dało się także usłyszeć, że radny Paweł Baran do wszystkich "wydzwaniał do znudzenia" przypominając o potrzebach strażaków ze Szklar Dolnych.

Nam pozostaje przede wszystkim pogratulować skuteczności i owocnej współpracy, a samym strażakom ze Szklar Dolnych życzyć, aby wóz służył jak najlepiej i jak najrzadziej. Zapraszamy także do obejrzenia relacji z tego wydarzenia przygotowanej przez lokalną telewizję chocianow.tv. Aby na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia i publikacje, należy subskrybować kanał lokalnej telewizji Chocianow.tv w serwisach społecznościowych Youtube, a także Facebook. Najnowszy materiał filmowy przygotowany przez chocianow.tv dostępny także pod tym artykułem.