Dziś niedziela, 3. stycznia i trzeci dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Daniel oraz Arleta. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Słomki do Picia.

Słomka to przyrząd służący do przenoszenia cieczy (zazwyczaj napoju) z jednego miejsca do innego (np. ze szklanki do ust). Słomki są długimi, cienkimi, wydrążonymi walcami o cienkich ściankach. Mogą one być pomarszczone na pewnym odcinku, co umożliwia zginanie słomki. Ruch mięśni powoduje obniżenie ciśnienia w jamie ustnej, co wywołuje podniesienie poziomu cieczy w słomce i transportuje płyn do ust. Pierwszych słomek używali Sumerowie do picia piwa (by uniknąć wypicia stałych zanieczyszczeń po fermentacji). Pierwsze słomki wykonywano ze słomy.

Dokładnie 133 lata temu, 3 marca 1888 roku Marvin C. Stone otrzymał patent na papierową słomkę do picia. Produkt przez lata ewoluował, najczęściej wykonuje się go z tworzyw sztucznych, jednak ostatecznie, w związku z regulacjami przyjętymi przez Unię Europejską od tego roku tworzywa sztuczne jednorazowego użytku (w tym słomki plastikowe) zostaną zakazane. Na rynku zaczynają pojawiać się alternatywne słomki ekologiczne, często właśnie papierowe.
[KN]