Co roku organizowana jest ogólnopolska akcja „Sprzątanie świata”. Tradycyjnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Chocianowie przy ul. Wesołej dołączyli do wszystkich dzieci z całej Polski.

Dziś, 20 września, opiekunowie wraz z podopiecznymi, wyposażeni w worki i rękawice, zbierali śmieci m. in. w okolicach dworca PKP, kotłowni, ul. Wesołej i w Zabytkowym Parku Miejskim. Dzieci miały nie lada wyzwanie, ponieważ jak wiemy wiele osób nie zwraca uwagi na tak ważny problem, jakim jest nieszanowanie przestrzeni publicznej i wyrzucanie śmieci na ulicę.

Nie ukrywały jednak swojego zainteresowania i z dużymi emocjami podjęły się sprzątania. Na ich twarzach widać było radość z faktu, że ich praca przyniesie efekty i mogą pomóc. Ponadto dostrzec można było ich zdziwienie, kiedy widziały jak dużo śmieci np. ubrań, butelek, papierów i opakowań leży i zanieczyszcza miasto.


Sprzątanie świata ma też na celu zwiększenie świadomości ekologicznej, głównie wśród dzieci i młodzieży. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet wyrzucanie pojedynczych śmieci przyczynia się do zanieczyszczania naszej planety.