Dziś poniedziałek, pierwszy dzień czerwca i 153. dzień roku. Imieniny obchodzą: Jakub, Konrad oraz Pamela. W kalendarzu świąt odnajdujemy dzisiaj Dzień Dziecka, Święto Bułki, Dzień Mleka, Dzień bez Alkoholu oraz Święto Służby Ruchu Lotniczego.

Pasażerski ruch lotniczy w Polsce jeszcze do wczoraj był bardzo ograniczony, jednak od dzisiaj PLL LOT wznawia część połączeń krajowych na trasach z Warszawy do: Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz z Krakowa do Gdańska. Loty międzynarodowe mają powrócić niebawem, bo po 6 czerwca. Nad bezpieczeństwem załogi i pasażerów podczas lotu i manewrowania na lotniskach odpowiedzialna jest służba ruchu lotniczego, która dzisiaj obchodzi swoje święto. Pracownikom życzymy spokojnych dyżurów i satysfakcji z pracy.

Można świętować bez alkoholu

Już od czternastu lat, właśnie w Dzień Dziecka zwraca się szczególną uwagę dorosłych na problem alkoholowy. Obowiązujące w Polsce przepisy prawa mają zachęcać do "podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu”, niemniej to właśnie dorośli swoim przykładem powinni robić wszystko, aby dzieciom nie dawać złego przykładu, jednocześnie dbając o to, aby uniemożliwić osobom niepełnoletnim kontakt z tą używką. Wśród młodych ludzi alkohol potrafi siać spustoszenie i jest to prawdziwy problem społeczny, dlatego należy robić wszystko, aby inicjacja spożycia alkoholu nastąpiła nie wcześniej niż w wieku 18 lat. Na szczęście zmienia się sama kultura picia, bowiem maleje liczba spożytej wódki, na rzecz piwa i wina.


Mleko i bułki nie tylko na śniadanie

Co ciekawe nie tylko tego dnia warto napić się w zamian choćby mleka, które również nie tylko dzisiaj dostarcza ważnych witamin i wartości odżywczych, a już zaledwie 2 szklanki mleka lub tylko 30 g sera żółtego zaspokaja dziennie zapotrzebowanie organizmu na wapń, który jako istotny pierwiastek jest budulcem kości i regulatorem pracy serca. 1 czerwca obchodzimy właśnie Światowy Dzień Mleka, który niemal na całym świecie jest najważniejszym składnikiem jadłospisu.

Polska jest jednym z największych producentów mleka na naszym kontynencie, jednak nie przekłada się to na jego spożycie. Polskie mleko w Europie sprzedaje się jednak, jak świeże bułeczki, a że na dzisiaj przypada również Święto Bułki, to warto właśnie tym pieczywem zagryźć szklankę mleka. Zachęcamy, nie tylko najmłodszych, do zdrowego śniadania, opartego m.in. o bułki i nabiał.


Spełnienia marzeń, nie tylko najmłodszym

Wśród najbardziej oczywistych uroczystości czerwcowych jest Dzień Dziecka. Właśnie z tej okazji życzymy (tym młodszym, ale też tym starszym) dzieciom spełnienia marzeń, żadnych trosk, uśmiechu i miłości, bezpieczeństwa i rozwoju, świadomości i odpowiedzialności w niezapomnianej i nieskrępowanej zabawie. Przez całe życie każdy z nas jest trochę dzieckiem, więc każdemu z nas w ten dzień te życzenia się należą. Udanego!
[KN]