Dziś piątek, 10 lipca, 192. dzień roku. Imieniny obchodzą Filip, Amelia oraz Aleksander. Dzisiaj w kalendarzu świąt nietypowych znajdujemy Dzień Nikoli Tesli.

Ten amerykański inżynier serbskiego pochodzenia, urodzony 10 lipca 1856 w Smiljanie (na terenie obecnej Chorwacji), zmarły 7 stycznia 1943 w Nowym Jorku, był elektrotechnikiem i wynalazcą. W Stanach Zjednoczonych mieszkał od 1884 roku. Tesla był konstruktorem wielu urządzeń do wytwarzania i wykorzystania prądu przemiennego, konkurując skutecznie z Thomasem Edisonem, który uznawał tylko prąd stały. Był autorem blisko 300 patentów, które chroniły jego 125 wynalazków w 26 krajach, głównie rozmaitych urządzeń elektrycznych, wśród nich są silnik elektryczny i prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna (na wodospadzie Niagara), bateria słoneczna, turbina talerzowa i transformator Tesli.

Nikola Tesla był m.in. twórcą pierwszych urządzeń zdalnie sterowanych drogą radiową. Początkowo za twórcę radia uważano Guglielma Marconiego, jednak w 1943 Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawa patentowe Tesli. Rozprawa rozstrzygnęła się po śmierci wynalazcy, przez co powszechnie za twórcę radia uznaje się Marconiego mimo, iż przyznał się on do wykorzystania wcześniejszych prac Tesli w zbudowaniu radia. W 1916 został wyróżniony Medalem Edisona "za wybitne osiągnięcia we wczesnych pracach nad prądem wielofazowym i wielkiej częstotliwości".
[KN]