Jest poniedziałek, dziesiąty dzień sierpnia i 223. dzień roku. Imieniny obchodzą Borys, Wawrzyniec oraz Bogdan. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Przewodników i Ratowników Górskich.

Jak podkreślają sami ratownicy, żeby zostać ratownikiem TOPR trzeba bardzo dobrze jeździć na nartach, wspinać się, nie mówiąc już o bardzo dobrym stanie zdrowia, trzeba dobrze znać topografię danego rejonu górskiego i ukończyć stosowne kursy ratownictwa, które trwają długi okres i wcale nie należą do łatwych. Trzeba także być młodym, dlatego że jest bariera wieku przyjęcia w poczet kandydatów na ratowników.

Na brak zajęć ratownicy TOPR nie narzekają niezależnie od pory roku. W Tatrach jest pełnia sezonu, przez co jest dużo turystów i codziennie ratownicy wyruszają na kilka wypraw ratunkowych. Na szczęście ze względu na to, że jest przez dłuższy czas dobra pogoda, nie było tragicznych w skutkach wypadków. Głównie były to kontuzje stawów, złamania nóg czy zasłabnięcia.

Dla ratowników TOPR nie mniej ważną datą od 10 sierpnia, gdy obchodzony jest Dzień Przewodnika i Ratownika Górskiego, jest 29 października. Wtedy to właśnie świętowana jest rocznica utworzenia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.
[KN]