Dziś sobota, 16 maja. 137. dzień roku. Imieniny obchodzą Szymon, Andrzej oraz Małgorzata. W kalendarzu świąt nietypowych odnajdujemy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Whisky. 29. rocznicę powstania celebruje dzisiaj Straż Graniczna, a swoje setne urodziny obchodziłby Leopold Tyrmand. Dzisiaj także 48. urodziny obchodzi Prezydent RP Andrzej Duda.


Światowy Dzień Whisky

Pomysłodawcą tego święta jest Blair Bowman, a sama idea zrodziła się z zazdrości. Skoro fani ginu mogli mieć swoje święto, czemu nie mogli go mieć miłośnicy potocznie zwanej łychy? W 2011 roku zarejestrował domenę internetową, która szybko zyskała wielu zwolenników. Nie namawiamy do spożycia alkoholu, ale z wszystkimi miłośnikami tego trunku wznosimy toast "na zdrowie".


Święto Straży Granicznej

Formacja, która powstała 16 maja 1991 roku, decyzją Sejmu z dnia 21 lipca 1995 roku obchodzi swoje święto. Dziś życzymy wszystkim blisko 15 tysiącom strażników granicznych naszego państwa skutecznej i bezpiecznej służby. Ich czujności podlega łącznie ponad 3,5 tysięcy km granicy państwowej. W samym 2018 roku Straż Graniczna odprawiła 52,3 mln podróżnych (ponad 1 mln więcej niż rok wcześniej), zatrzymała blisko 5,5 tys. osób za usiłowanie lub przekroczenie granicy wbrew przepisom oraz zabezpieczyła towar pochodzący z przestępstwa o wartości 280 mln zł. Gratulujemy.


100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda

Wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta został wybrany patronem roku 2020. Dokładnie 100 lat temu urodził się Leopold Tyrmand. Encyklopedie podają, że był pisarzem, dziennikarzem i publicystą, czytelnicy jego dzieł i pism dodają, że wybitnym, zaś w oczach osób, które miały okazję Tyrmanda znać osobiście - był także arbitrem elegancji, znawcą, miłośnikiem i propagatorem jazzu - gatunku muzycznego zakazanego w czasach stalinowskich, na które przypadła jego młodość. Więcej informacji o patronie roku 2020 można znaleźć na sejmowych stronach internetowych.


48. urodziny głowy państwa

Andrzej Sebastian Duda urodził się 16 maja 1972 w Krakowie. Jest polskim prawnikiem i politykiem, od 6 sierpnia 2015 Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Doktor nauk prawnych, w latach 2006–2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w latach 2008–2010 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w latach 2007–2011 członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Aktualnie ubiega się o reelekcję. Z okazji urodzin życzymy głowie państwa wszelkiej pomyślności, a także mądrych i rozważnych decyzji.

[KN]