Dziś wtorek, 21 lipca. Jest to także 203. dzień roku, a imieniny obchodzą Daniel oraz Wiktor. W kalendarzu świąt nietypowych dzisiaj takich nie znajdziemy... ale za to możemy przypomnieć historię dwóch tablic pamiątkowych.

Pierwsza z nich, tzw. tablica 40-lecia (na zdjęciu obok), została odsłonięta już ponad 35 lat temu, dokładnie 20 lipca 1985 roku przed Urzędem Miasta i Gminy Chocianów. Widniał na niej napis "W 40 rocznicę powrotu ziem zachodnich północnych do macierzy. Społeczeństwo Chocianowa". Tablica odlana z żeliwa była autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza. Została umieszczona na granitowym postumencie. Nie przetrwała jednak zbyt długo w XXI wieku, ponieważ w 2008 roku została skradziona, a rok później postument usunięto.

Druga z tablic pamiątkowych jest starsza. Dokładnie 22 lipca 1978 roku (jutro miną 42 lata od tego wydarzenia) został otwarty nowy, jak na tamte czasy, bardzo nowoczesny stadion sportowy. Wyróżniała go jedyna w ówczesnym województwie legnickim kryta trybuna. Właśnie z tej okazji na istniejącym już głazie znajdującym się na obiekcie stadionu umieszczona została tablica pamiątkowa. Jej autorem również był Zbigniew Frączkiewicz, a wykonano ją w Fabryce Automatów Tokarskich.

Więcej historycznych ciekawostek, a także zdjęcia obrazujące wydarzenia opisane powyżej można znaleźć na stronie "Dzieje Chocianowa", gdzie autorem zdjęć i opracowań jest właśnie Zbigniew Machoń.
[KN]