Dziś czwartek, 28 maja. Jest to 149. dzień roku. Dzisiaj imieniny obchodzą Justyna, Jaromir oraz Augustyn. Wśród dzisiejszych świąt nietypowych odnajdujemy m.in. światowe dni: raka krwi, hamburgera oraz Amnesty International.

Światowy Dzień Hamburgera

Już po dodaniu sera możemy mówić o cheeseburgerze, jednak właśnie dzisiaj (sic!) - bo na co dzień nie polecamy takiej diety - wszystkim miłośnikom hamburgerów życzymy smacznego!

Tłumacząc, nie tylko językowo, ale także etymologicznie słowo "hamburger" na język polski, ostatecznie wyjdzie nam zwyczajny kotlet mielony bez panierki. W powszechnym, czyli światowym znaczeniu tego słowa jest to jednak pełna kanapka, a właściwie bułka, składająca się nie tylko ze smażonego lub pieczonego (grillowanego) bez panierki mięsa mielonego, lecz także ze wszystkimi dodatkami, jak pomidor, sałata, ogórek, często ketchup i majonez oraz wiele innych smacznych dodatków tworzących całość wedle uznania kucharza.

Sama nazwa, powszechnie kojarzona z Ameryką, została zaczerpnięta od europejskiego Hamburga. Po raz pierwszy w amerykańskiej restauracji hamburgera podobnego do dzisiejszego przygotowano już w 1838 roku. Pierwsza prasowa wzmianka o "Hamburg steaku" opublikowana została dopiero 50 lat później. Jednak prawdziwa rewolucja nastąpiła na początku XX wieku, kiedy to garncarz Fletcher, który prowadził bar w Teksasie, zaproponował swoim gościom mielony kotlet na grzance z sałatą, musztardą i majonezem.


Światowy Dzień Raka Krwi

Choroba ta dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Dla większości osób jedyną szansą na pokonanie raka jest poddanie się przeszczepowi szpiku kostnego. Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie świadomości na temat nowotworu krwi, zachęcanie do regularnego poddawania się badaniom laboratoryjnym i lekarskim oraz okazanie pomocy wszystkim chorym, promowanie zdrowia publicznego, czy badań związanych z przeszczepem komórek macierzystych.

Nowotwór krwi może atakować zarówno samą krew, jak również szpik kostny oraz układ limfatyczny. Wyróżnia się kilka różnych nowotworów krwi. Wśród nich wymienia się dobrze znaną białaczkę. Niestety nie znane są jeszcze konkretne przyczyny powstawania raka krwi, jednak eksperci zwracają uwagę na pewne predyspozycje genetyczne, zakażenia wirusowe, osłabienie układu immunologicznego oraz czynniki fizyczne, biologiczne i chemiczne.

Głównymi objawami nowotworów krwi jest ogólne osłabienie, bladość skóry, bóle gardła oraz brzucha. Często pojawiają się również gorączki oraz krwawienia z nosa. Objawy zależą od rodzaju nowotworu, a leczenie polega np. na podawaniu środków farmakologicznych, bądź przeszczepie szpiku kostnego. W niektórych przypadkach podaje się chorym chemioterapię. Decydując się na oddanie szpiku warto zapoznać się z wymaganiami, które należy spełnić, aby zapisać się do banku dawców, jednak takie działanie może uratować życie wielu osobom.


Dzień Amnesty International

28 maja 1961 roku Peter Berenson przeczytał w gazecie artykuł o dwóch studentkach z Portugalii, które aresztowano pod pretekstem wzniesienia toastu za wolność. Był to faktyczny impuls do powstania międzynarodowej organizacji pozarządowej Amnesty International, która do dziś zaciekle walczy o prawa człowieka. W rocznicę jej powstania warto szczególnie promować te ideę wśród znajomych.

Obecnie Amnesty International to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie, zaczynając od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publikowanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.

Organizacja jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla z 1977 roku za "wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na całym świecie". Zasadami działania Amnesty International są uniwersalność i niepodzielność praw człowieka, bezstronność i niezależność, solidarność międzynarodowa i skuteczne działania na rzecz konkretnych osób, których prawa zostały złamane.
[KN]