Jest wtorek, czwarty dzień sierpnia i 217. dzień roku. Imieniny obchodzą Dominik, Protazy oraz Prokop. W dzisiejszej kartce z kalendarza swoje honorowe miejsce znajduje gatunek drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych, znany także jako pantera szara.

Pantera mglista, bo tak potocznie nazywa się tego zamieszkującego tereny bagniste i górskie lasy do wysokości 2500 metrów n.p.m., od Nepalu do południowo-wschodnich Chin, poprzez Tajwan i Sumatrę, drapieżnika. Mieszka głównie w koronach drzew. Początkowo uważano, że pantery mgliste występują także na Sumatrze i Borneo. Jednak przeprowadzone w 2007 roku badania materiału genetycznego obu panter wykazały znaczne różnice i pantery żyjące na wyspach zostały uznane za odrębny gatunek, nazwany panterą sundajską.

Pantera mglista posiada proporcjonalnie najdłuższe kły spośród wszystkich żyjących kotowatych. Ich długość wynosi około 5,1 cm. Pantera mglista i margaj są jedynymi przedstawicielami kotowatych, które potrafią schodzić z drzewa biegiem głową w dół. Z powodu kłusownictwa i wycinki lasów tropikalnych gatunek ten jest silnie zagrożony i chroniony prawem międzynarodowym m.in. przepisami konwencji waszyngtońskiej. Pantery mgliste żyją w niewoli do 17 lat. W ogrodach zoologicznych na całym świecie znajduje się około 270 osobników.
[KN]