Dziś 5 maja, to 126 dzień roku. Imieniny obchodzą Gotard, Irena i Waldemar. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Astmy, Międzynarodowy Dzień Położnej, Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, Dzień bez makijażu oraz Światowy Dzień Higieny Rąk.

"Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem (...). Do pokazu wykorzystano specjalny zestaw do treningu personelu medycznego i studentów medycyny"
Chociaż zarówno astmatykom, osobom niepełnosprawnym, jak i położnym życzymy dzisiaj wszystkiego najlepszego, to szczególną życzliwością chcemy obdarzyć wszystkich, którzy dbają o higienę swoich rąk. W szczególności w tak trudnym czasie, jakim jest epidemia wirusa SARS-CoV-2. Oczywiście wszystkim (nie tylko czytelnikom bez makijażu) życzymy udanego dnia, jednak właśnie dzisiaj zwracamy szczególną uwagę na potrzebę mycia rąk.

"Aby szybko i skutecznie umyć ręce potrzebujemy minimum 30 sekund. Całą akcję należy rozpocząć od zmoczenia dłoni i nabrania mydła w takiej ilości, która pozwoli nam je namydlić w całości"
Intencją tego dnia była poprawa higieny kończyn górnych personelu szpitalnego oraz osób, które odwiedzają chorych, bowiem to właśnie niewłaściwa higiena rąk jest częstym powodem zakażeń szpitalnych. Dzisiaj jednak, w dobie trwającej epidemii COVID-19 zwracamy na to święto szczególną uwagę, ponieważ to właśnie na rękach możemy nieświadomie przenosić wywołującego ją koronawirusa.

"Należy rozprowadzić mydło po ich powierzchni, pamiętając o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców i kciuków. Na koniec należy dokładnie opłukać ręce wodą i wytrzeć je do sucha, najlepiej jednorazowym ręcznikiem"
Aby szybko i skutecznie umyć ręce potrzebujemy minimum 30 sekund. Całą akcję należy rozpocząć od zmoczenia dłoni i nabrania mydła w takiej ilości, która pozwoli nam je namydlić w całości. Wówczas należy rozprowadzić mydło po ich powierzchni, pamiętając o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców i kciuków. Na koniec należy dokładnie opłukać ręce wodą i wytrzeć je do sucha, najlepiej jednorazowym ręcznikiem.

"Niewłaściwa higiena rąk jest częstym powodem zakażeń szpitalnych"
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem przygotowanym przez Centrum Nauki Kopernik, na którym Stanisław Łobodziak z tamtejszego laboratorium biologicznego prezentuje jak prawidłowo myć ręce. Do pokazu wykorzystano specjalny zestaw do treningu personelu medycznego i studentów medycyny.
[KN]