Od dzisiaj możemy skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Premier RP Mateusz Morawiecki już w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że odmrożenie funkcjonowania gastronomii i salonów kosmetycznych nastąpi od 18 maja.


Powoli wracamy do normalnego życia, jednak nie będzie ono takie jak przed pandemią. Rząd apeluje, abyśmy dbali o siebie nawzajem i byli ostrożni. Pierwsze poluzowanie obostrzeń wprowadzanych z powodu pandemii nastąpiło już 20 kwietnia. Od tego czasu rząd uważnie analizuje, w jaki sposób znoszenie poszczególnych ograniczeń wpływa na przyrost zachorowań i wydolność służby zdrowia.

"Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom. Zasady te zostały określone podczas konsultacji z przedstawicielami poszczególnych branż"
Wreszcie możemy skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej. Co istotne, goście restauracyjni będą mogli zjeść posiłek zarówno wewnątrz, na sali, jak i w ogródku restauracyjnym.

W gastronomii wprowadzone zostały limity osób w lokalu, dezynfekcja stolika po każdym kliencie, czy zachowanie 2 metrów odległości między stolikami
Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom - czytamy w rządowym serwisie gov.pl - zasady te zostały określone podczas konsultacji z przedstawicielami poszczególnych branż.

Konieczne będzie zachowanie dystansu 1,5 metra od gości siedzących przy osobnych stolikach, noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego
W gastronomii wprowadzone zostały limity osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 mkw), dezynfekcja stolika po każdym kliencie, czy zachowanie 2 metrów odległości między stolikami. Co ciekawe blaty będą mogły być odsunięte od siebie tylko o 1 metr pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika. Konieczne będzie zachowanie dystansu 1,5 metra od gości siedzących przy osobnych stolikach, noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Oczywiście goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli usiądą już przy stolikach.

Powoli wracamy do normalnego życia, jednak nie będzie ono takie jak przed pandemią. Wreszcie możemy skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, zjeść w restauracji, kawiarni, barze
Zalecenia dla salonów urody objęły obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala), używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe, przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online, aby ograniczyć kontakty między ludźmi. Klienci nie będą mogli oczekiwać na usługę w poczekalni.
[KN]