Szef rządu podczas dzisiejszej konferencji prasowej ogłosił kolejne zmiany w obowiązujących obostrzeniach dotyczących epidemii koronawirusa. Od soboty, 30 maja zostanie zniesiony obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, ale pod pewnymi warunkami.

Maseczki z naszych twarzy na razie nie znikną całkowicie. Nadal ich noszenie będzie obowiązkowe w sklepach, kościołach czy autobusach. Znika jednak obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu o ile osoby, które się na to zdecydują zachowają odstęp co najmniej dwóch metrów od innych. Od soboty znikną także ograniczenia w handlu. Nie będą obowiązywały już limity klientów w sklepach, restauracjach, kawiarniach i barach.

- Proszę pamiętać, że spłaszczenie krzywej epidemii cały czas jeszcze trwa. To zadanie, które wykonujemy - podkreśla Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki. - Udało nam się uniknąć najgorszych ciosów. Przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy nauczyć się żyć. Ten koronawirus jeszcze z nami pozostanie, tak szybko nie odejdzie - dodaje premier.
Od najbliższej niedzieli, 31 maja przestaną obowiązywać limity uczestników w nabożeństwach religijnych, niemniej w najbliższą niedzielę będzie można uczestniczyć w Mszy Świętej za pośrednictwem internetowej transmisji na kanale chocianowskiej telewizjiNa tej samej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się także, że od 6 czerwca pod pewnymi warunkami możemy wrócić do kin i teatrów. Po pierwsze to nie obowiązek, a jedynie możliwość, wobec której obsługa kinowa musi zapewnić, aby widownie były wypełnione maksymalnie w połowie przy konieczności zakrywania ust i nosa przez widzów. Również od 6 czerwca będą mogły otworzyć swoją działalność salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness.
[KN]