Wczoraj Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów odwiedził Honorową Obywatel Gminy Chocianów, Celinę Michalak, aby wręczyć jej akt nadania tytułu oraz pamiątkową statuetkę. Decyzję w tej sprawie 4 czerwca podjęła Rada Miejska w Chocianowie.

Tytuł honorowego obywatela jest wyrazem najwyższego uznania. Rada Miejska ustanowiła tytuły Honorowego Obywatela Gminy Chocianów oraz Zasłużony dla Gminy Chocianów jeszcze w ubiegłym roku. Od tego czasu radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Gminy Chocianów Teresie Marciniak oraz Celinie Michalak.

- 27 kwietnia wnioskowałem do Rady Miejskiej w Chocianowie o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Chocianów Pani Celinie Michalak - informuje w mediach społecznościowych Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów, Tomasz Kulczyński - miałem sposobność wręczyć pamiątkową statuetkę oraz akt nadania tego jakże zaszczytnego tytułu - dodaje burmistrz.
Przypomnijmy, że we wniosku Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego skierowanym do Rady Miejskiej w projekcie uchwały mogliśmy znaleźć najważniejsze punkty historii Celiny Michalak. Jako Prezes w latach 2012 - 2019 roku z zaangażowaniem i kompetencją realizowała zadania statutowe Miejsko-Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Chocianowie. Została wyróżniona odznaką "Za Zasługi dla ZK RP i BWP" przyznaną przez Dolnośląski Zarząd Wojewódzki ZK RP i BWP we Wrocławiu oraz Tytuł Honorowego Prezesa Koła. Ponadto w ubiegłym roku otrzymała specjalne podziękowanie od Starosty Polkowickiego za ogromny wkład w prowadzeniu Koła.

- Gdyby nie inicjatywa Pani Celiny Michalak i jej wspaniała praca w środowisku kombatanckim być może Koło ZK RP i BWP w Chocianowie nie istniałoby dzisiaj, jak to miało miejsce w wielu miastach naszego województwa - pisał we wniosku Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów, Tomasz Kulczyński. - W statystykach w skali województwa Koło zajmuje wysoką pozycję z uwagi na pozytywny wkład w pracę jaki oferuje Pani Celina Michalak. Mimo swoich prawie 94 lat jest pełna energii i zaangażowania w działalność statutową Koła. W dalszym ciągu jest żywo zainteresowana losem Kombatantów i Podopiecznych, ich sytuacją bytową, a przede wszystkim zdrowiem - uzasadniał burmistrz.
Na ten wniosek Tomasza Kulczyńskiego pozytywnie zareagowali wszyscy radni, którzy na sesji 4 czerwca jednogłośnie podjęli decyzję w sprawie uhonorowania tym zaszczytnym tytułem Celinę Michalak. Wczoraj burmistrz odwiedził Honorową Obywatel Gminy Chocianów, by wręczyć jej pamiątkową statuetkę oraz akt nadania tytułu.
[KN]