Burmistrz Tomasz Kulczyński zapowiedział: we wtorek, 24 września, oficjalne otwarcie Społecznej Lodówki na ul. Odrodzenia 31 przy budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Chocianowie. Ceremonia zacznie się o godzinie 13:00.

Foodsharing to idea prężnie rozwijająca się w Europie i w Polsce. W skrócie polega ona na dzieleniu się jedzeniem za pośrednictwem lodówek umieszczonych w ogólnodostępnych punktach miasta. Społeczna lodówka to nic innego jak dostępna publicznie lodówka, do której KAŻDY może włożyć jedzenie przeznaczone dla potrzebujących. Ważne jest to, że dzielenie się jedzeniem nie dotyczy tylko biednych ludzi. Burmistrz Tomasz Kulczyński zachęca, by zanim ktoś skieruje swoje kroki do marketu, w którym musi kupić jakiś produkt spożywczy, skierować się najpierw do społecznej lodówki, w której inne osoby być może zostawiły coś, co właśnie jest nam potrzebne.

Podstawowa zasada foodsharingu: przynieś to, co sam mógłbyś zjeść. Niepotrzebne, zalegające w domu jedzenie, zamiast wyrzucić do śmietnika, można przynieść i podzielić się z mieszkańcami. Do społecznych lodówek trafiają najczęściej konserwy, jogurty, sery, warzywa i owoce, słodycze oraz pieczywo.


Warto wspomnieć, że w Chocianowie można nie tylko podzielić się jedzeniem, ale także zabawkami, odzieżą lub innymi artykułami, które już nam się nie przydadzą w domu. Oczywiście apelujemy, aby tak jak w przypadku żywności, nie były to rzeczy, które nadają się do wyrzucenia na śmietnik, lecz takie, które posłużą innym.Zachęcamy wszystkich ludzi o dobrym sercu do wzięcia udziału w ceremonii otwarcia, najlepiej z pełnymi rękami.