Biuro do Walki z cybernetyczną przestępczością Komendy Głównej Policji we współpracy z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK) oraz Europolem przypominają o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w sieci. Akcja "Zostań w domu" to czas aktywnego korzystania z Internetu. Wiążą się z tym możliwości zdalnych zakupów czy kontaktu z bliskimi i znajomymi, ale to także przestrzeń aktywności oszustów. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.

Najważniejsza jest zasada ograniczonego zaufania. Tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie tego, co się w Internecie czy skrzynce poczty elektronicznej znajdzie, pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji.

Czujność w czasie pandemii:
- nie udostępniaj i nie powielaj wiadomości, które nie pochodzą z oficjalnych źródeł (gov.pl, policja.pl itp.); w ten sposób zatrzymasz rozprzestrzenianie się fake newsów,
- nie przekazuj spontanicznie darowizn na cele charytatywne i apele o pomoc (np. na leczenie osoby zarażonej COVID-19), zawsze weryfikuj wiarygodność organizacji,
- nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości (szczególnie oferty „cudownych” leków, szczepionek itp.),
- nie otwieraj linków i załączników od adresatów, których nie znasz lub budzą twoje wątpliwości (dotyczy to i skrzynki poczty elektronicznej i wiadomości SMS).

Zdalne zakupy:
- kupuj tylko od sprawdzonych dostawców i weryfikuj ich wiarygodność,
- używaj kart płatniczych (pozwalają ograniczyć ew. straty, ponadto transakcje dokonywane kartami kredytowymi są ubezpieczone),
- nie daj się ponieść emocjom, jeśli jakaś oferta brzmi zbyt pięknie, to prawdopodobnie nie jest prawdziwa,
- regularnie sprawdzaj stan swojego konta, pozwoli ci to szybko wychwycić wszelkie nieprawidłowości i podejrzane operacje (jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem).

Bezpieczeństwo w sieci Twoich dzieci:
- akcja "Zostań w domu" to czas, kiedy dzieci szczególnie dużo czasu spędzą przed komputerem, nadzoruj to, co robią i ograniczaj czas korzystania z Internetu,
- korzystaj z programów do kontroli rodzicielskiej,
- zmień hasło fabryczne routera,
- aktualizuj oprogramowanie systemowe i antywirusowe,
- rozmawiaj z dzieckiem o niebezpieczeństwach grożących w sieci.

Zgłaszaj naruszenia w sieci - cyberataki i wszelkie naruszenia w sieci zgłaszaj do CERT Polska – ochronisz siebie i innych przed cyberprzestępcami. 

Sprawdzajcie listę ostrzeżeń NASK przed niebezpiecznymi stronami, które służą do wyłudzania danych i środków finansowych użytkowników internetu. Więcej informacji i przydatne linki na temat bezpieczeństwa w sieci znajdziecie na stronie Policja.pl w materiale "Żyj bezpiecznie".
[KN]