Wczoraj, 5 października, swoje święto mieli Seniorzy. W Chocianowie nie był to zwykły dzień, ponieważ starsze pokolenie mieszkańców brało udział w uroczystości w Regionalnym Centrum Kultury. Spotkali się, aby spędzić miło czas, pobawić się, rozwijać swoje znajomości lub zawrzeć nowe.


Ceremonia rozpoczęła się powitaniem Seniorów z Gminy Chocianów oraz zaproszonych gości. Wśród nich pojawili się m. in. współorganizator Burmistrz Miasta i Gminy w Chocianowie Tomasz Kulczyński wraz z żoną Katarzyną Kulczyńską, Marszałek, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tymoteusz Myrda, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Piotr Karwan, Starosta Polkowicki Kamil Ciupak. Wręczono podziękowania nie tylko władzom z Gminy Chocianów, ale także przedstawicielom województwa dolnośląskiego.

- W naszej uroczystości bierze udział wiele przyjaznych nam ludzi, swoja obecnością i postawą obalacie Państwo bariery i stereotypy o traktowaniu osób starszych. Wasza obecność utwierdza nas w przekonaniu jak bliska jest Państwa sercom grupa chocianowskich Seniorów. Z tego miejsca w imieniu wszystkich członków Związku oraz własnym składam serdeczne wyrazy wdzięczności i podziękowania za pomoc i wspieranie naszych inicjatyw – składała podziękowania Krystyna Łysiak w imieniu Związku.

Podczas obchodów tak ważnego dla starszego pokolenia dnia jakim jest Dzień Seniora nie zabrakło kilku ciepłych słów i życzeń kierowanych do Seniorów ze strony Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego. Ponadto Włodarz opisał krótko jakie działania podejmowane są na przestrzeni ostatnich miesięcy, aby poprawić komfort życia starszego pokolenia mieszkańców gminy.

- Szanowni Państwo, cieszę się, że mogę tu z Wami być. Mogę śmiało powiedzieć, że większość z Was już znam. Mijamy się na ulicach, widuję się z Państwem w Urzędzie oraz na wielu uroczystościach i imprezach gminnych, na których bywacie. Jesteście dla mnie ważni, dlatego też wyszliśmy do Państwa z realizacją pomysłu Karty Seniora, która daje możliwość wielu zniżek dla osób 60+. Niedługo również organizowane będą wieczorki taneczne, abyście mogli wspólnie spędzić czas. Przewidujemy również program pn. Koperta życia, mający na celu łatwy dostęp służb ratowniczych do informacji o chorobach i dolegliwościach każdego mieszkańca- mówił Burmistrz Tomasz Kulczyński.

Podczas oficjalnej ceremonii omawiano działania i inicjatywy jakie są podejmowane przez Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Chocianowie.

- (…) Jak co roku członkowie brali czynny udział w święcie jagody, organizowanych przez Burmistrza, prezentując swoje umiejętności kulinarne i piekarnicze na bazie jagód. Członkowie Związku biorą udział w comiesięcznych spotkaniach w Bibliotece Publicznej w Chocianowie, gdzie omawiane są przeróżne tematy oraz organizowane spotkania z ciekawymi ludźmi. Dzięki otrzymanej Karcie Seniora maja możliwość m. in. korzystania z bezpłatnych zajęć na basenie. Zarząd zorganizował wiele wycieczek po Polsce, członkowie uczestniczą w różnych debatach m. in. w debacie organizowanej przez Policję pn. Porozmawiajmy o bezpieczeństwie Seniorów. Członkowie Związku są zapraszani przez samorząd gminy na wszystkie uroczystości państwowe jak i kulturalne. Wszystko to pozwala nam spędzić miłe chwile – mówiła Krystyna Łysiak, Przewodnicząca Koła.


Oficjalną ceremonie zakończyło wręczenie wylosowanej wcześniej nagrody dla jednego z uczestników „Marszu Seniora”, który odbył się tego samego dnia kilka godzin wcześniej o czym pisaliśmy tutaj. Główną nagrodę w postaci roweru miejskiego otrzymał Franciszek Drabczyk. Nagrodę wręczył Burmistrz Tomasz Kulczyński wraz z Dyrektor RCK Krystyną Kozołup. Po oficjalnych przemowach i podziękowaniach nadszedł czas na zabawę. Odśpiewano „Sto Lat” i wzniesiono toast. Wszyscy goście mogli cieszyć się swoim towarzystwem, porozmawiać, potańczyć. Obchody Dnia Seniora trwały do późnego wieczora.