Dziś poniedziałek, 16. listopada i 321. dzień roku. Imieniny obchodzą Edmund oraz Marek. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Służby Zagranicznej RP.

Święto polskiej służby zagranicznej obchodzone corocznie w dniu 16 listopada ustanowione zostało w 2009 roku w rocznicę wysłania w 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego pierwszej depeszy zagranicznej do przywódców państw świata, informującej o powstaniu niepodległego Państwa Polskiego. W Dzień Służby Zagranicznej wręczane są, oprócz orderów i odznaczeń państwowych, także nagrody "Konsul Roku" im. Andrzeja Kremera.

Pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski - Józef Piłsudski do szefów mocarstw 16 listopada 1918 roku.
Tradycją związaną z obchodami Dnia Służby Zagranicznej jest organizacja Dnia Otwartego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W jego trakcie MSZ stara się przybliżyć pracę polskich dyplomatów oraz codzienne funkcjonowanie resortu i polskich placówek dyplomatycznych. W tym roku, ze względu na panujące obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa, prezentacja MSZ przeniosła się do Internetu. Wszyscy zainteresowani w dedykowanych zakładkach znajdą ciekawe informacje poświęcone tematom, które miały znaleźć się w głównym nurcie tegorocznych obchodów Dnia Służby Zagranicznej.
[KN]