Dokładnie 9 grudnia 1973 roku powołana do życia została Gmina Chocianów. Jak do tego doszło i kiedy zaczęła funkcjonować nowa jednostka administracyjna? Co z okazji 50-lecia planują władze?

W sobotę, 9 grudnia 2023 minie 50 lat odkąd decyzją administracyjną zniesiona została gmina Trzebnice. Wówczas, choć z mocą wsteczną, od 4 października 1973 roku siedziba gminy została przeniesiona do Chocianowa, co spowodowało zmianę nazwy ówczesnej jednostki administracyjnej. Tego dnia przyłączono do Gminy Chocianów również  wsie Jabłonów, Nowa Wieś Lubińska, Parchów i Pogorzeliska z Gminy Polkowice w tymże powiecie, natomiast z Gminy Chocianów wyłączono wsie Bukowna i Lisiec włączając je do gminy Lubin.

Jest to niewątpliwie bardzo ważne wydarzenie i uroczystości z nim związane zdominują życie kulturalne, artystyczne i sportowe gminy w 2024 roku. Z tej okazji na przestrzeni całego roku obchodów planuje się wiele wydarzeń, imprez i uroczystości. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Gminy Chocianów, a także promować kulturę regionalną - zapowiada Krystian Wan, rzecznik prasowy chocianowskiego magistratu.
Uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2024 Rokiem obchodów Jubileuszu 50-lecia utworzenia Gminy Chocianów jednogłośnie podjęli na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Chocianowie obecni na spotkaniu radni. Czego w takim razie powinniśmy spodziewać się w nowym roku?

- Nie chcemy na razie zdradzać naszych planów na 2024 roku, ale Pan Burmistrz Tomasz Kulczyński już niejednokrotnie udowodnił, że ma głowę pełną pomysłów, które spotykają się z uznaniem mieszkańców Gminy Chocianów, dlatego jestem przekonany, że nikt nie będzie zawiedziony tym, w jaki sposób będziemy świętować 50-lecie powstania Gminy Chocianów - dodaje rzecznik, Krystian Wan.
O wszystkim postaramy się na bieżąco informować, dlatego już teraz zachęcamy do aktywnego śledzenia naszego portalu.