Dokładnie 67 lat temu, 23 marca 1957 roku w okolicy wsi Sieroszowice otworem S-1 nawiercono złoże rud miedzi pod kierunkiem dr inż. Jana Wyżykowskiego z Instytutu Geologicznego w Warszawie. Potwierdzenie przewidywań o zasobach w tym rejonie otworzyło ścieżkę szybkiego rozwoju miedziowego zagłębia. Z tej okazji w imieniu Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego pod obeliskiem upamiętniającym tamto odkrycie kwiaty złożył radny Piotr Wandycz.

23 marca 1957 roku to data, która na zawsze zapisała się w historii polskiego przemysłu miedziowego. Wtedy to, w okolicy wsi Sieroszowice, dokładnie otworem S-1, pod kierunkiem dr inż. Jana Wyżykowskiego z Instytutu Geologicznego w Warszawie, nawiercono złoże rud miedzi. To odkrycie miało ogromne znaczenie dla przyszłości górnictwa i przemysłu w Polsce. Otwarcie złoża w Sieroszowicach potwierdziło wcześniejsze przewidywania geologów dotyczące obecności znacznych zasobów rud miedzi w tym rejonie. To odkrycie otworzyło nową erę w rozwoju miedziowego zagłębia w Polsce, przyczyniając się do szybkiego wzrostu produkcji miedzi i jej przetwórstwa. Z okazji 67. rocznicy tego historycznego wydarzenia, pod obeliskiem upamiętniającym to odkrycie, kwiaty w imieniu Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego złożył radny Piotr Wandycz. Gest ten miał na celu uhonorowanie pamięci tych, którzy przyczynili się do odkrycia złoża oraz podkreślenie znaczenia tego wydarzenia dla rozwoju gospodarczego regionu i całej Polski.

- W imieniu Pana Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego miałem ogromny zaszczyt, a także osobistą przyjemność złożyć kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym nawiercenie złóż rud miedzi, co stało się przyczynkiem do powstania kombinatu górniczo-hutniczego miedzi w naszym regionie. Był to początek Zagłębia Miedziowego i szansy wykorzystanej przez wiele samorządów na bardzo szybki rozwój - skomentował swoją obecność na uroczystości radny Piotr Wandycz.
Nie można przecenić wpływu odkrycia złoża rud miedzi w Sieroszowicach na kształtowanie się polskiego przemysłu miedziowego. To właśnie dzięki temu odkryciu, Polska stała się jednym z kluczowych producentów miedzi w Europie i na świecie, a spółka KGHM zyskała międzynarodowe uznanie i pozycję na światowym rynku surowców mineralnych. Wydarzenie stało się kamieniem milowym w historii polskiego przemysłu miedziowego, bowiem nie tylko potwierdziło ogromne zasoby surowców mineralnych w Polsce, ale także zapoczątkowało dynamiczny rozwój górnictwa i przemysłu, który miał kluczowe znaczenie dla gospodarki kraju przez wiele kolejnych dziesięcioleci, zapewniając pracę górnikom mieszkającym także w naszej gminie.