Budowa sieci kanalizacyjnej rozpoczęta - poinformowali pracownicy ZUKiTP-u, którzy wczoraj odebrali pierwszą dostawę materiałów niezbędnych do realizacji zadania obiecanego mieszkańcom naszej gminy przez Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego. To kolejny, po budowie sieci wodociągowej w Rakowie "skok technologiczny" Gminy Chocianów w XXI wiek.

Przypomnijmy, że już w 2020 roku Gmina Chocianów podpisała umowy z dwoma firmami na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy kanalizacji sanitarnej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Firma Amelux ze Zgorzelca realizuje projekt dla Chocianowa oraz Pogorzelisk, natomiast firma Budex z Legnicy zajęła się Parchowem, Chocianowcem, Trzebnicami i Żabicami-Ogrodziskiem. O realizacji tego zadania pisaliśmy na naszym portalu w artykule "Projektowanie kanalizacji na finiszu" ze stycznia tego roku.

W ramach opracowania przewidziano m.in. wyłączenie z eksploatacji istniejące dwie oczyszczalnie ścieków: w Trzebnicach i w Chocianowie (oczyszczalnia osiedlowa na terenie Nadleśnictwa Chocianów). Użytkownicy, od których ścieki trafiały do tych oczyszczalni mają być podłączeni do sieci kanalizacji sanitarnej odprowadzającej ścieki na teren miejskiej oczyszczalni ścieków w Chocianowie - informowaliśmy wówczas na naszym portalu.
Budowana obecnie sieć kanalizacji sanitarnej w Chocianowie obejmuje odcinek o łącznej długości 1 kilometra na obszarze działek nr: 472, 471, 464, 565, 11, 9, 4 oraz 3 na ulicach Leśnej i Głogowskiej. W jej ramach powstaną: odcinek kanalizacji sanitarnej tłocznej PEHD 125, kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej PCV 400 oraz przepompownia ścieków P1 wraz z instalacją elektroenergetyczną.

Już niedługo uregulowany zostanie kilkudziesięcioletni problem z odbiorem kanalizacji na osiedlu przy ul. Głogowskiej i LeśnejZgodnie z podpisaną już umową wykonawcą tej inwestycji jest Zakład Usług Komunalnych i Transportu Publicznego Sp. z o. o. w Chocianowie, dlatego jestem przekonany o fachowym i zgodnym z umową przebiegu tego zadania - informował na początku maja Burmistrz Tomasz Kulczyński. - Budowa sieci kanalizacji sanitarnych jest procesem niezwykle trudnym i złożonym głównie ze względu na długotrwałe kwestie projektowe oraz zaangażowanie finansowe. Jestem przekonany, że dzięki merytorycznej pracy, wieloletniemu planowaniu oraz mam nadzieje pozyskaniu środków zewnętrznych już w najbliższych latach uda się diametralnie zmienić i wyrównać nierówności społeczne w tym zakresie - dodał włodarz Chocianowa, Tomasz Kulczyński.
Cały wpis znajdziecie w mediach społecznościowych (kliknij link). Odnieśli się do niego także pracownicy Zakładu, którzy na swojej stronie w mediach społecznościowych pokreślili, że materiały zostały już zamówione, a odpowiednie zlecenia podpisane. Na połowę maja zapowiedzieli wówczas wytyczanie rurociągów, dostawę materiałów i pierwsze prace, zaś w ubiegłym tygodniu potwierdzili swoje słowa.

Zgłosiliśmy rozpoczęcie prac budowy sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-ciśnieniowej na osiedlu "Leśnym". Przebieg sieci wytyczony geodezyjnie - poinformowali pracownicy ZUKiTP-u w piątek, 12 maja. - Odebrano dziennik budowy i przystąpiono zgodnie z zapowiedziami Pana Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów Tomasza Kulczyńskiego do pierwszych prac - dodali wówczas.
Na wykonanie całego zadania mają łącznie 14 tygodni, dlatego już w ubiegły poniedziałek, 15 maja poinformowali o kolejnych postępach prac.

Mimo złej aury odebraliśmy pierwszą partię materiałów czyli ponad 1.000 metrów rur do kanalizacji ciśnieniowej. Kolejna dostawa to studnie żelbetowe, a później... to w kolejnych postach. Rozładunek zakończony, teraz prace związane ze zgrzewaniem doczołowym, no i później prace ziemne - poinformowali w swoim wpisie. - Tak jak uzgodniliśmy z Burmistrzem Panem Tomaszem Kulczyńskim inwestycja musi się posuwać codziennie na przód - dodali pracownicy ZUKiTP w swoich mediach społecznościowych.
W tym tygodniu także odbywają się spotkania robocze pracowników spółki z kierownikiem budowy i inspektorem nadzoru. My również z pewnością będziemy powracać do tego ważnego dla mieszkańców naszej gminy tematu, dlatego zachęcamy do śledzenia naszego portalu, także w mediach społecznościowych (kliknij link).