Dziś święto będące wyrazem szacunku i wdzięczności wszystkim ojcom. W Polsce obchodzone jest corocznie 23 czerwca od 1965 roku i stanowi odpowiedź na ustanowiony wcześniej Dzień Matki. Nie zapomnijcie dzisiaj złożyć życzeń Waszym Tatusiom.

Obchody zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Dzień Ojca wydawał się naturalnym dopełnieniem. Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta.

- Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej, w 1907) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców – w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad - czytamy w internetowej encyklopedii.
Dopiero w 1972 roku prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. W Polsce to święto ma już kilka dekad tradycji, jednak do tej pory nie dorównało popularnością świętu Matek.