W związku z epidemią COVID-19 najbliższe święta Wielkiej Nocy objęte są rygorystycznymi obostrzeniami i zaleceniami epidemicznymi. Dotyczy to także błogosławieństwa pokarmu w Wielką Sobotę, które będzie musiało odbyć się na zasadach podobnych, jak w ubiegłym roku. Sprawdzamy szczegóły gdzie i kiedy będziemy mogli poświęcić pokarm w naszej gminie.

Aby nie gromadzić w jednym miejscu zbyt dużej liczby osób, wielu księży apeluje do pobłogosławienia pokarmów we własnych domach przed śniadaniem wielkanocnym. Parafia pw. Najświętszej Marii Panny w Chocianowie udostępniła na swojej stronie treść błogosławieństwa pokarmów wielkanocnych, zachęcając, by słowa błogosławieństwa wypowiedział ojciec, matka lub inna wierząca osoba dorosła:

- Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu. Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii świętej dajesz życie światu; pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów. Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów; pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy  jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy. Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła na od zepsucia.  Chryste, życie i Zmartwychwstanie nasze; pobłogosław jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
Osoby, które chcą udać się z koszyczkiem do księdza, również będą miały taką możliwość, lecz na nowych zasadach. Poniżej przedstawiamy zebrane informacje, jak takie błogosławieństwo będzie wyglądać w naszej gminie.

Parafia pw. Najświętszej Marii Panny w Chocianowie

W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów będzie odbywać się co 15 minut w godzinach od 10:00 do 14:00, na placu przy kościele św. Józefa Robotnika. Księża apelują o zachowanie bezpiecznego dystansu (minimum 1,5 m).

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Trzebnicach

Tutaj święcenie pokarmów odbywać się będzie na ubiegłorocznych zasadach, tzn. ksiądz przejedzie przez wioski i przed domami poświęci pokarmy na stół wielkanocny. Jednocześnie nie będzie możliwości złożenia darów do koszyczka dobroci. W Żabicach święcenie będzie o godzinie 10:00, w Michałowie o godzinie 10:20, w Marynowie o godzinie 10:40, zaś w Trzebnicach od godziny 11:00.

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chocianowcu

Podobnie jak w Trzebnicach, w Wielką Sobotę od godziny 10:00 ksiądz przejedzie przez wioskę i przed domami będzie święcił pokarmy.
[KN]