Dziś czwartek, 14 maja. 135. dzień roku. Imieniny obchodzą Maciej, Dobiesław oraz Bonifacy. W kalendarzu świąt odnajdujemy dzisiaj Dzień Farmaceuty. Z historii Polski 14 maja jest także istotny dla przewrotu majowego z 1926 roku.

Przewrót majowy

Piłsudski oczekiwał długotrwałego przesilenia rządowego i konsekwentnie odmawiał udziału w nowym gabinecie rządu, wiedząc, że jego obecność spacyfikowałaby ówczesne antyrządowe nastroje. W wywiadzie w Kurierze Porannym dał wywiad, w którym pod adresem premiera wysnuł zarzut "przekupstwa wewnętrznego i nadużycia rządowej władzy bez ceremonii we wszystkich kierunkach partyjnych i prywatnych korzyści". Oświadczył też, że staje "do walki (...) z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partii i stronnictw na Polską (...), pamiętaniu tylko o groszu i korzyści".

Od 12. maja trwały rozmowy rządu z Józefem Piłsudskim, jednak o losach przewrotu zdecydowały wydarzenia właśnie z 14. maja. Jeszcze 12. i 13. maja marszałek Sejmu Maciej Rataj podejmował ostatnie próby negocjacji z ówczesnym Prezydentem Stanisławem Wojciechowskim. Nieustępliwe stanowisko głowy państwa spowodowało, że dokładnie 94 lata temu żołnierze Piłsudskiego przejęli kontrolę nad Warszawą. W efekcie trzydniowych potyczek zginęło 379 osób (w tym 164 cywilów), a 920 było rannych. 

Zgodnie z konstytucją obowiązki prezydenta przejął Marszałek Sejmu Maciej Rataj, a na polecenie Piłsudskiego powołano rząd Kazimierza Bartla. Tekę ministra spraw wojskowych objął osobiście ówczesny Komendant Piłsudski. Podpisano oficjalny rozejm i obie walczące strony podporządkowały się rozkazom Piłsudskiego, jako urzędującego ministra.

Dzień Farmaceuty

Od farmaceutów wymaga się ogromnej wiedzy, dlatego zwyczajowo na co dzień są bardzo odpowiedzialni. Farmaceuta to zawód z tradycjami. To dzięki nim dostajemy w aptekach właściwe leki na to, co nam doskwiera. Światowy Dzień Farmaceuty co prawda przypada na 25 września, jednak w Polsce od jakiegoś czasu obchodzi się go właśnie dzisiaj.

Wszystkim pracownikom aptek składamy dzisiaj szczególne życzenia zdrowia, koncentracji i zadowolenia z pracy.
[KN]