Jest piątek, 29. dzień maja (150. dzień roku). Imieniny obchodzą Maria, Magdalena oraz Urszula. W kalendarzu świąt nietypowych odnajdujemy dzisiaj m.in. Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego, Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ, a także Dzień Działacza Kultury.

To nie przypadek, że Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa zbiega się z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ, dlatego postanowiliśmy połączyć te dwa, zdawałoby się różne święta.


Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego

Gastrologia to dziedzina medycyny zajmująca się czynnościami i schorzeniami przełyku, żołądka, jelit, odbytu i gruczołów trawiennych (wątroba, trzustka) oraz dróg żółciowych. Wszystkie one wchodzą w skład układu pokarmowego, który potrafi sprawić nie lada kłopot w przypadku niewłaściwego odżywiania.

Dzisiejszy dzień ma na celu zwrócenie uwagi nie tylko na temat schorzeń układu pokarmowego, lecz także leczenia, a zwłaszcza profilaktyki i jej wpływu na nasze codzienne życie. Organizatorem tego wydarzenia i licznych konferencji oraz warsztatów jest Światowa Organizacja Gastroenterologii.


Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa i Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ

Celem tego dnia jest uhonorowanie za odwagę, poświęcenie i bezinteresowną pomoc wszystkich osób, które biorą udział w operacjach pokojowych ONZ. W Polsce już po raz dziewiąty świętujemy dzień upamiętnienia działania weteranów poza granicami Polski, wszystkich żołnierzy, strażaków, policjantów, a także funkcjonariuszy straży granicznej.


Dzień Działacza Kultury

Za Encyklopedią PWN kultura jest to "jeden z najbardziej popularnych terminów nauk humanistycznych i społecznych (określanych przez niektórych teoretyków jako nauki o kulturze w odróżnieniu od nauk o przyrodzie), a także języka potocznego, w którym jednak ma zwykle inne znaczenie i silne zabarwienie wartościujące".

Najogólniej kultura to wszystko, co stanowi rezultat zbiorowej działalności ludzkości. Mówi się często także o kulturze jako tym, co w zachowaniu ludzi jest wyuczone oraz, nierzadko przez nich wytworzone, w przeciwieństwie do tego, co zostało biologicznie odziedziczone. Z okazji tych obchodów każdemu działaczowi kultury życzymy wkładu w kulturę, nie tylko poprzez jej tworzenie, lecz także poprzez jej kultywowanie.
[KN]