Głównym celem projektu jest zwiększenie efektywności energii elektrycznej oświetlenia ulicznego. Zniknąć mają w naszej gminie wreszcie miejsca niedoświetlone. Wartość dotacji to ponad 5 milionów złotych, a wszystko za sprawą działania Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego.

O tym, że kolejny spektakularny sukces Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego jest na horyzoncie Gminy Chocianów poinformowaliśmy już w ubiegły piątek. Dziś telewizja Chocianow.tv postanowiła sprawdzić szczegóły dotyczące kwot, jakie popłyną do naszej gminy.

- To bardzo duży sukces naszej gminy, też i urzędników, którzy pracowali przy tym projekcie. Kolejne pieniądze płyną do Chocianowa. Tym razem potężna dotacja dla naszej gminy, aż 5 milionów złotych, z takich informacji, jakie posiadamy. Chocianów wraz z grupą innych gmin, które uczestniczyły w konkursie. My akurat byliśmy razem z liderem tego projektu czyli Polanicą Zdrój, ze Ścinawą i z Lubinem, udało nam się pozyskać aż 5 milionów - skomentował dla lokalnej telewizji Chocianow.tv Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński.
Aktualnie sieć oświetleniowa, większość słupów, opraw i szaf sterowniczych są stare, wyeksploatowane i ulegają częstym awariom. Niestety cała sieć zużywa zbyt dużo energii elektrycznej, a mimo to natężenie oświetlenia jest zbyt małe. Zarówno wzdłuż ulic i dróg gminnych występują na przemian miejsca prześwietlone i niedoświetlone.- To będzie bardzo widoczne duże wyzwanie organizacyjne jakim jest poprawa bezpieczeństwa w gminie, czyli mówiąc wprost spektakularna zmiana systemu oświetlenia. W ramach kampanii wyborczej wielu mieszkańców mówiło, że wiele miejsc jest niedoświetlonych, że przydałoby się zagęszczenie sieci, ale przede wszystkim przydałaby się wymiana obecnego, archaicznego już oświetlenia. Wiemy jak to wygląda, wjeżdżamy do chociażby Lubina czy Polkowic, jest piękne ledowe, jasne światło, jest bezpiecznie, jest nowa technologia. W Chocianowie niestety jeszcze lampy sodowe, czy też gdzieniegdzie naprawdę zabytki, lampy rtęciowe. To się musiało zmienić i to właśnie dzięki tym pozyskanym przez nas pieniądzom, aż 5 milionów złotych właśnie się zmieni - dodał na antenie Chocianow.tv włodarz Kulczyński.
Zadanie ma zostać dofinansowane kwotą ponad 5 milionów złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020 ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
[KN]