Kolejne smutne wieści spłynęły dzisiaj z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Tym razem ofiarą koronawirusa został 77-letni mieszkaniec gminy Polkowice. To już trzeci zgon na terenie naszego powiatu. Co więcej, zdiagnozowano 14 nowych przypadków zakażenia.


Najwięcej, bo aż 5 zarażonych odnotowano dzisiaj w naszej gminie. Czwórka nowych chorych pochodzi z Polkowic, po dwie osoby z Gaworzyc i Przemkowa, a jedna nowa osoba z Przemkowa. Na kwarantannie w Powiecie Polkowickim przebywa aktualnie 525 osób, z czego 250 w gminie Polkowice, 119 w gminie Chocianów, 60 w gminie Przemków, 43 w gminie Radwanice, 29 w gminie Grębocice i 24 w gminie Gaworzyce. Nadzorem epidemiologicznym objęto 125 mieszkańców naszego powiatu.

Smutna wiadomość dotarła do nas z Polkowic. 77-letni mieszkaniec tej gminy zarażony koronawirusem zmarł. Nadal jednak w ocenie lekarzy nikt z zarażonych nie wymaga hospitalizacji. Dotychczas pozytywnie zdiagnozowano już blisko 200 osób, z czego ponad setka zdiagnozowanych wyzdrowiała.


Od czwartku, 15 października rząd wprowadza tzw. godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Jak twierdzą rządzący ma to pozwolić na ograniczenie ryzyka potencjalnego zakażenia.

Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia opublikowało "dekalog" dla chcących zachować zdrowie fizyczne i psychiczne podczas epidemii (grafika poniżej). Wśród punktów znalazły się takie, jak unikanie nadmiaru informacji, które mogą pogorszyć nastrój, podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób, codzienna aktywność fizyczna (minimum 30 minut), prawidłowe odżywianie i długi sen, organizacja czasu podczas izolacji, utrzymywanie stałego planu dnia, stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas wychodzenia z domu, unikanie używek w walce ze stresem, możliwość pomocy innym i zachowawczość w ocenianiu chorych.
[KN]