W gminach naszego powiatu mamy dzisiaj 31 nowych zarażeń oraz 49 ozdrowień. W ostatniej dobie nastąpiły także niestety dwa zgony, jedna osoba z Gminy Chocianów, a druga z Gminy Radwanice. Z kolei Premier RP Mateusz Morawiecki na swojej stronie na jednym z portali społecznościowych zapowiedział "100 dni solidarności".

Dzisiaj na Dolnym Śląsku mamy 1792 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego. W sumie liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii w województwie dolnośląskim wynosi już 61 tysięcy 226 osób.

W powiecie polkowickim statystyki wciąż rosną. Od początku epidemii zachorowało tu już 1410 osób, wyzdrowiało 1092 i niestety 25 osób zmarło. Tylko w ciągu ostatniej doby byli to 62-letni mieszkaniec gminy Chocianów i 64-letni mieszkaniec gminy Radwanice. Aktualnie na kwarantannie znajdują się 1042 osoby. W gminie Polkowice na kwarantannie znajdują się obecnie 402 osoby, od wczoraj zachorowało 15, a wyzdrowiało 18. W gminie Chocianów na kwarantannie znajduje się obecnie 286 osób, od wczoraj zachorowało 6, a wyzdrowiało 14. W gminie Przemków na kwarantannie znajduje się obecnie 109 osób, od wczoraj zachorowały 2, a wyzdrowiało 7. W gminie Gaworzyce na kwarantannie znajduje się obecnie 91 osób, od wczoraj zachorowały 3 i wyzdrowiały 3. W gminie Grębocice na kwarantannie znajduje się obecnie 78 osób, od wczoraj nikt tam nie zachorował, a wyzdrowiały 4 osoby. W gminie Radwanice na kwarantannie znajduje się obecnie 76 osób, od wczoraj zachorowało 5, a wyzdrowiały 3. W powiecie polkowickim obecnie 1 osoba znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

- Robimy, co w naszej mocy, by nie zamrażać wszystkich obszarów życia społecznego i gospodarczego, jednocześnie utrzymując niską mobilność społeczną - zapowiedział w mediach społecznościowych premier Morawiecki. - 100 dni solidarności to czas oczekiwania na szczepionkę, która powinna się pojawić mniej więcej pod koniec okresu obowiązywania nowych obostrzeń - dodał szef rządu.
Po konsultacjach z ekspertami i przedstawicielami przedsiębiorców, rząd postanowił, że od 28 listopada aż do zakończenia Świąt Bożego Narodzenia będą obowiązywać nowe zasady sanitarne, a sklepy i galerie handlowe będą otwarte. W przyszłym roku ferie zimowe odbędą się w jednym terminie dla całej Polski. Uczniowie od szkoły odpoczną od 4 do 17 stycznia, jednak bez możliwości organizacji wyjazdów. Z tego powodu Mateusz Morawiecki zapowiedział rekompensaty dla przedsiębiorców z branży turystyki zimowej.
[KN]