Marszałek Elżbieta Witek, Marszałek Cezary Przybylski, Marszałek Tymoteusz Myrda, Starosta Polkowicki Kamil Ciupak, Burmistrz Chocianowa Tomasz Kulczyński, Prezydent Lubin Robert Raczyński i oczekiwany przez ponad tysiąc osób Święty Mikołaj - to najważniejsze osoby, jakie przyjechały dzisiaj na peron w Chocianowie pociągiem Kolei Dolnośląskich. Po ponad 22 latach Chocianów wrócił wreszcie na kolejową mapę Polski. Regularne kursowanie ruszy w niedzielę, 11 grudnia.

Na tę chwilę czekali prawdopodobnie wszyscy mieszkańcy Chocianowa, który dzisiaj, 6 grudnia po ponad 22 latach wrócił na kolejową mapę Polski. Uroczystym przejazdem z Legnicy do Chocianowa pociągiem Kolei Dolnośląskich rozpoczęło się to historyczne wydarzenie. W uroczystości wzięła udział druga osoba w państwie, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

- Pierwszy raz od 22 lat zawitał tutaj pociąg. To była inwestycja bardzo oczekiwana przez mieszkańców - mówiła dzisiaj w Chocianowie Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek. - Uruchomienie tej linii to nie tylko walka z wykluczeniem komunikacyjnym, ale także rozwój gospodarczy i przykład bardzo dobrej współpracy między rządem, samorządem województwa, ale także spółkami kolejowymi: Kolejami Dolnośląskimi, PKP i PLK - dodała Elżbieta Witek.
Do Chocianowa przyjechał także Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, który w tej kadencji w koalicji z Prawem i Sprawiedliwością realizuje program wyborczy oparty o odzyskiwanie i przywracanie dotychczas nieużywanych linii kolejowych w naszym województwie. 

- Trudno szukać drugiego polskiego regionu, który inwestuje w kolej tak mocno jak Dolny Śląsk. Rozwój kolei to jeden z priorytetów Bezpartyjnych Samorządowców. Dotrzymujemy słowa: przejmujemy od państwa i rewitalizujemy nieczynne od lat linie, aby Dolnoślązacy każdego dnia mogli wygodnie korzystać z kolei. To projekt cywilizacyjny, niespotykany w tej skali w całej Polsce. Powrót kolei do Chocianowa pokazuje, że jesteśmy skuteczni w realizacji tego ambitnego projektu – mówił Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Za jednego z ojców tego sukcesu, obok Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego wymienia się także Marszałka Sejmiku Dolnośląskiego Tymoteusza Myrdę, który często odwiedzał Chocianów, doglądając przebiegu tej inwestycji.

Ta inwestycja i dynamiczny rozwój kolei na Dolnym Śląsku to efekt umowy koalicyjnej, którą podpisaliśmy na początku tej kadencji, i którą konsekwentnie realizujemy. Dziś pokazujemy, że dotrzymujemy słowa. Przywróciliśmy połączenia do Bielawy, Chocianowa, a wkrótce będą to następne miejscowości - zapowiedział Marszałek Tymoteusz Myrda. -  W przyszłym roku ruszy Świeradów-Zdrój, Karpacz i kolejne, które we współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi, z przychylnością Ministerstwa Infrastruktury będziemy uruchamiać - mówił Tymoteusz Myrda.
Konferencję prasową podsumował gospodarz imprezy, Burmistrz Tomasz Kulczyński, który od początku swojej kadencji zabiegał o to, aby pociągi pasażerskie woziły mieszkańców Miasta i Gminy Chocianów.

- To dla nas wielki dzień, po ponad 20 latach mamy okno na świat. Jesteśmy przekonani i wierzymy w to, że ta kolej zmieni oblicze naszej gminy i przyczyni się do jej dalszego rozwoju - podsumował dzisiejsze święto Burmistrz Tomasz Kulczyński.
Po chwili dla mediów przyszedł czas dla najważniejszych w Mikołajki, czyli najmłodszych mieszkańców Gminy Chocianów. Pociągiem przyjechał bowiem także Święty Mikołaj, który rozdał blisko tysiąc paczek. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z tego wydarzenia.