"Idę na wybory, bo mój głos jest ważny" – z takim apelem zwracają się mieszkańcy Gminy Chocianów do wszystkich wyborców. Dlaczego udział w „święcie demokracji”, jak zwykło nazywać się dzień wyborczy, jest taki ważny?

Udział w wolnych wyborach to nie tylko nasze demokratyczne, wywalczone niewiele ponad 30 lat temu prawo, ale także nasz obywatelski obowiązek. Każdy pełnoletni Polak nie tylko może, ale także powinien wziąć udział w wyborach. Silny mandat radnych (zarówno miejskich, powiatowych, jak i wojewódzkich) czy burmistrza uzyskany w wyborach samorządowych wzmacnia przede wszystkim naszą wolę wskazania kierunku rozwoju gminy, powiatu i województwa. W przypadku Chocianowa, to będzie także wyraz poparcia dla inwestycji, które już zadziały się w ciągu ostatnich 5 lat. Właśnie dlatego w ostatnim czasie w mediach społecznościowych rozgorzała akcja "Idę na wybory, bo mój głos jest ważny". Mieszkańcy nagrywają swoje oświadczenia, w których jednoznacznie wskazują, że idą na wybory samorządowe.

(dalsza część artykułu pod nagraniami)


Od lat kwestie związane z frekwencją wyborczą podnoszone są przez organizacje społeczne, dlatego postanowiliśmy zebrać 10 najważniejszych kwestii w tzw. dekalog wyborcy. Zapraszamy do lektury:

1. GŁOSUJĄC MOŻESZ ZDECYDOWAĆ O PRZYSZŁOŚCI SWOJEJ I NASTĘPNYCH POKOLEŃ:

Wybory samorządowe (7 kwietnia) zbliżają się wielkimi krokami! Możesz mieć 18 lub 80 lat, mieszkać w wielkim mieście lub małej wsi, być bogaty lub biedny – to nieważne, bo Twój udział w wyborach jest tak samo istotny.
2. GŁOSUJĄC, MOŻESZ ZDECYDOWAĆ W JAKI SPOSÓB BĘDĄ WYDAWANE TWOJE PIENIĄDZE:

Wybory to również kwestia finansów. Każdy z nas płaci podatki i dzięki udziałowi w głosowaniu może mieć wpływ, jak publiczne środki będą wydawane. Na jakie sprawy znajdą się pieniądze, a na które programy ich zabraknie? O tym w dużej mierze decydować będą przedstawiciele, których wybierzemy.
3. GŁOSOWANIE TO SZANSA NA POPRAWĘ:

Dziurawa droga powiatowa? Brak ścieżki rowerowej do sąsiedniej gminy? Na pewno dostrzegasz w Twoim otoczeniu rzeczy, które wymagają poprawy lub po prostu chcesz, by niektóre sprawy wyglądały inaczej. Kampania wyborcza to doskonały czas, by zasygnalizować te kwestie kandydatom. Oddając głos możesz przyczynić się do takiej zmiany. Masz też prawo oczekiwać spełnienia złożonych obietnic i rozliczać z nich polityków.
4. GŁOSOWANIE TO TWOJE PRAWO I PRZYWILEJ:

Powszechne prawo do głosowania to sprawa, o którą przez długi czas walczyły tysiące ludzi. Na przykład, kobiety w całej Szwajcarii uzyskały możliwość głosowania dopiero w 1990 roku. Warto więc korzystać z prawa, o którym wiele osób jeszcze nie tak dawno mogło tylko marzyć.
5. ŚWIADOME GŁOSOWANIE JEST OBECNIE ŁATWIEJSZE NIŻ KIEDYKOLWIEK:

Wybory to również kwestia finansów. Każdy z nas płaci podatki i dzięki udziałowi w głosowaniu może mieć wpływ, jak publiczne środki będą wydawane. Na jakie sprawy znajdą się pieniądze, a na które programy ich zabraknie? O tym w dużej mierze decydować będą przedstawiciele, których wybierzemy.
6. KAŻDY GŁOS MA ZNACZENIE:

Wielokrotnie w historii zdarzały się sytuacje, że rozstrzygnięcie wyborów zależało od tylko jednego oddanego głosu. Na przykład w wyborach samorządowych w 2018 roku, wójtem gminy Dalikowo (województwo łódzkie) został Radosław Arkusz. Pokonał on swojego konkurenta właśnie jednym głosem (987 do 986). Twój udział w wyborach nie tylko nie jest bez znaczenia, ale może być decydujący!
7. GŁOSUJĄC DAJESZ DOBRY PRZYKŁAD INNYM:

W zależności od rodzaju wyborów, około połowa społeczeństwa cały czas decyduje się nie głosować. Warto więc nie tylko iść na wybory, ale również zachęcać do tego innych. Przekonanie o tym, że wysoka frekwencja jest sukcesem nas wszystkich, to jeden z niewielu poglądów, podzielanych przez właściwie wszystkich polityków.
8. GŁOSOWANIE TO DOSKONAŁY SPOSÓB, BY POKAZAĆ, CO JEST DLA CIEBIE WAŻNE:

Partie polityczne prześcigają się w formułowaniu nowych pomysłów i propozycji. Oddanie głosu na konkretny komitet i poparcie jego programu, to silna deklaracja i ważna informacja dla polityków. Pokazujesz w ten sposób swój światopogląd, zaznaczasz, które sprawy uznajesz za istotne oraz jakie postawy doceniasz.
9. GŁOSOWANIE TO WYRAZ PATRIOTYZMU I TROSKI O POLSKĘ:

Udział w wyborach to pokazanie, że wspólne dobro jest dla nas ważne. Jest to przejaw prawdziwego, dobrze rozumianego patriotyzmu i zaangażowania, które powinno być doceniane.
10. JEŚLI NIE GŁOSUJESZ, ODBIERASZ SOBIE PRAWO DO NARZEKANIA:

Rezygnując z prawa wyboru swoich przedstawicieli, trudno narzekać później, że nie jest tak, jak byśmy tego chcieli. Nie idąc na wybory tracisz poczucie, że zrobiłeś(łaś) wszystko co mogłeś(łaś), by poprawić sytuację.
IDŹ NA WYBORY SAMORZĄDOWE, W NIEDZIELĘ 7 KWIETNIA 2024