Kina, teatry, filharmonie, instytucje kultury będą otwarte o 8 dni wcześniej. Taką decyzję podjął dziś po konsultacji z ministrem zdrowia i Radą Medyczną Premier RP Mateusz Morawiecki. Co jeszcze zmieni się w harmonogramie luzowania obostrzeń?

Dokładnie dwa tygodnie temu poznaliśmy majowy harmonogram luzowania obostrzeń, zgodnie z którym od pierwszego dnia maja nastąpiło odmrożenie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu, a także na krytych obiektach, sportowych i basenach dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, od 4 maja odmrożone zostały miejsca kultury w ramach działalności galerii sztuki i muzeów, handlu w zakresie sklepów budowlanych, meblowych i galerii handlowych, kultu religijnego przy zachowaniu obostrzeń 1 osoby na 15 metrów kwadratowych w świątyniach przy rekomendacji rządu odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu oraz edukacji w klasach 1-3 szkół podstawowych, gdzie przywrócona została nauka stacjonarna, zaś od 8 maja otwarte zostały hotele przy maksymalnie 50-procentowym obłożeniu, jednak bez otwartej strefy restauracyjnej, wellness i spa.

- Potrzebujemy we właściwy sposób korzystać z tych dobrodziejstw tego nieco lepszego czasu, z którym mamy ostatnio do czynienia. Zdecydowaliśmy się z panem ministrem, z radą medyczną dokonać pewnych drobnych korekt, modyfikacji związanych z planem, który obowiązuje, planem na maj, który przedstawiliśmy parę tygodni temu - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień, a dokładniej o 8 dni, na 21 maja - dodał Morawiecki.

Oprócz tego szybciej o jeden dzień zostaną otwarte także zamknięte obiekty sportowe, tym samym baseny, a także siłownie, kluby fitness i solaria z zastrzeżeniem jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przygotowała szczegółowe grafiki określające dokładne zasady luzowania obostrzeń (zdjęcia poniżej).