Pakiet alertowy obostrzeń zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Obecna skala zakażeń a także nowy wariant koronawirusa stoją za nowymi obostrzeniami, które będą obowiązywały od 1 grudnia. Do kiedy i kogo obejmą?

Pierwszy krok zmiany dla osób wracających z zagranicznych wojaży. Przede wszystkim rząd wydał zakaz lotów do 7 afrykańskich państw: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe.

Osoby, które będą wracały z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni i wprowadzamy, że w tym przypadku nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej 14-dniowej kwarantanny - przekazał minister Niedzielski. - Drugi element w tej części uszczelnienia granic to jest zmiana zasad dla osób, które podróżują do Polski z krajów non-Schengen. Tutaj podjęliśmy decyzję razem z panem ministrem Saczką o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni - dodał Niedzielski.
Zwolnienie z tej 14-dniowej kwarantanny (za wyjątkiem wspomnianych państw afrykańskich) będzie możliwe od ósmego dnia, jednak po wykonaniu testu PCR z wynikiem negatywnym. Obostrzenia będą jednak obowiązywać także tych, którzy za cel swojej podróży wybiorą restaurację, hotel, muzeum, kino, teatr, kościół czy siłownię.

- Działania, które będziemy podejmowali w kraju, one nie są tylko i wyłącznie skierowane na to, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się, transmisji wirusa w wersji Omikron, ale też żeby jednak doprowadzić do sytuacji, w której bieżąca fala, związana z mutacją Delta będzie szybciej spadała, żeby ewentualne ryzyko przyśpieszenia procesów epidemicznych, dotyczyło sytuacji, w której będziemy mieli znacząco mniejszą liczbę zakażeń niż w tej chwili - opisał Adam Niedzielski. - Chodzi o to, żeby ta kolejna fala, która może być związana z wirusem Omikron, żeby ona startowała nie z poziomu takiego, jak teraz mamy, czyli średnio dziennie 23 tysiące zakażeń, bo taka jest średnia dla ostatnich 7 dni, tylko, żeby startowała z wyraźnie niższego poziomu - wyjaśnił swoje słowa minister Niedzielski.
W skrócie chodzi o to, żeby szpitale nadążały za przyjmowaniem nowych pacjentów - im ich mniej, tym większa szansa, że każdy będzie mógł liczyć na opiekę lekarza. Dlatego od środy, 1 grudnia zmniejszy się limit do 50 procent zapełnienia we wszystkich obiektach, w których dotychczas obowiązywał limit 75 procent. Te limity nie będą jednak obowiązywały osób zaszczepionych.

Krajowe ograniczenia:

50% obłożenia w kościołach, barach, restauracjach, hotelach, kinach, teatrach, operach, filharmoniach, domach i ośrodkach kultury, na koncertach i widowiskach cyrkowych, a także na basenie.

Maksymalnie 100 osób będzie mogło brać udział w zgromadzeniach i uroczystościach, jak wesela, komunie, spotkania rodzinne i firmowe, a także w dyskotekach.

Jedna osoba na 15 mkw. będzie mogło przebywać w siłowniach, klubach i centrach fitness, kasynach, muzeach i galeriach sztuki, na targach, wystawach, kongresach, konferencjach oraz w sklepach.

Wstępnie obostrzenia mają potrwać do piątku, 17 grudnia, jednak rządzący dają sobie furtkę przedłużenia, a nawet pogłębienia obostrzeń na wypadek dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemicznej.