Burmistrz Tomasz Kulczyński, Marszałek Województwa Tymoteusz Myrda, przedstawiciel Rady Powiatu Polkowickiego, radni Rady Miejskiej m.in. z Klubu Radnych Chocianów 2023, członkowie stowarzyszenia Opozycjonistów i Represjonowanych Zagłębia Miedziowego oraz mieszkańcy wzięli dzisiaj udział w uroczystym odsłonięciu pomnika Żołnierzy Wyklętych, który był jednym z postulatów Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego jeszcze sprzed 2018 roku. Nieprzypadkowo uroczystość odbyła się 1 marca.

1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", czyli polskim świętem państwowym poświęconym upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Wśród nich przede wszystkim polegli i pomordowani oraz więzieni i prześladowani członkowie organizacji Wolność i Niezawisłość, czyli zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Dziś odsłonięty został w Chocianowie poświęcony im pomnik.

- "Bo przysięgaliśmy na orła i krzyż, na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy, na czystą biel i na gorącą czerwień krwi, na wolność żywych i na wieczną chwałę zmarłych" - żołnierzom podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego na wieczną pamięć o wyklętych, Mieszkańcy Gminy Chocianów - głosi napis na odsłoniętej dziś tablicy przymocowanej do pomnika położonego na skwerku naprzeciwko Nadleśnictwa Chocianów, za sklepem Netto.
Uroczystość uświetniła także orkiestra Cho-Miedź. Poniżej publikujemy obszerną galerię zdjęć z dzisiejszego wydarzenia.