Już jutro, w poniedziałek, 21 marca będziemy obchodzić Światowy Dzień Zespołu Downa. Data obchodów nie jest przypadkowa, bowiem 21 marca patronuje również rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Data wiąże się jednak przede wszystkim z istotą zaburzenia, czyli trisomią 21 chromosomu. Sprawdzamy, jak ten dzień będzie obchodzony w naszej gminie.

Do wspólnych obchodów w ostatnim czasie zaprosiło Regionalne Centrum Kultury, o czym pisaliśmy w artykule "Spotkanie dla rodzin wyjątkowych dzieci". To jednak nie wszystko, bowiem każdy kto będzie chciał wyrazić swoje wsparcie, szacunek i solidarność z osobami z trisomią 21 chromosomu, będzie mógł jutro (poniedziałek, 21 marca 2022 roku) powiesić skarpetkę na specjalnie przygotowanym do tego sznurku przed Urzędem Miasta i Gminy Chocianów.

Dzień kolorowej skarpetki

W ubiegłym roku akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy nie tylko chętnie ubierali różnokolorowe skarpetki, ale także na znak solidarności wieszali pojedyncze skarpetki w przygotowanym do tego miejscu przed Urzędem Miasta i Gminy Chocianów.

Symbolem tego dnia stały się różnokolorowe skarpetki, ubierane nie do pary, lub tak jak w naszej gminie, powieszone w wyznaczonym do tego miejscu, w ramach skarpetkowego wyzwania - pisaliśmy w artykule "Wyrazili szacunek i tolerancję".
To jedna z wielu akcji zaplanowanych na ten dzień. Regionalne Centrum Kultury zaprasza w swoje progi także wszystkie rodziny, w których wychowują się dzieci z zespołem Downa na wyjątkowe spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 11:00.

- Zapraszamy wszystkie rodziny, które wychowują dzieci z zespołem Downa do wspólnej integracji, wymiany doświadczeń oraz utworzenia grupy wsparcia. W trakcie spotkania będziemy mogli poznać funkcjonowanie dorosłych osób z zespołem uczestniczących na Warsztaty Terapii Zajęciowej w Polkowicach, jak i również objętych wsparciem Fundacji Eudajmonia - zapraszają pracownicy Regionalnego Centrum Kultury w Chocianowie. - Będziemy również szukać rodziny zastępczej dla maleństwa z zespołem z pieczy instytucjonalnej z placówki opiekuńczej w Polkowicach - dodają organizatorzy spotkania.
Spotkanie zorganizowane będzie we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach oraz Stowarzyszeniem Charytatywnym "Żyć Godnie". Nasza redakcja również serdecznie zaprasza wszystkich do udziału w spotkaniu i zorganizowanych akcjach towarzyszących.