Łagodzenie obostrzeń będzie w najbliższym czasie dotyczyć hoteli, marketów budowlanych, instytucji kultury, przedszkoli i żłobków, o czym na dzisiejszej konferencji prasowej informowali Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski zaprezentowali dzisiaj "Nowy schemat etapów odmrażania". Część zmian wprowadzonych zostanie od poniedziałku, 4 maja, część od środy, 6 maja. Wszystko po to, aby jeszcze na czas majówki zatrzymać ludzi w domach. Szczegóły ma określić minister Szumowski w rozporządzeniu.

"Jak podkreślił premier majówka to czas wolny, ale nie może to być czas wolny od ostrożności, musimy tę ostrożność zachowywać, dlatego hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni"
- Od 4 maja, szczególnie to podkreślam, po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy gromadząc się tworzymy większe ryzyko zakażenia, a więc zachowajmy jeszcze tę perspektywę większego rygoru, większego obostrzenia na przerwę majową, a po przerwie majowej hotele, miejsca noclegowe będą mogły być otwarte - poinformował premier Morawiecki.

Hotele do tej pory nie przyjmowały gości, za wyjątkiem delegacji i osób w kwarantannie, o czym pisaliśmy w artykule "Izolatoria w dolnośląskich hotelach" . Od 4 maja rząd znosi ten zakaz i jak podkreślił premier majówka to czas wolny, ale nie może to być czas wolny od ostrożności, musimy tę ostrożność zachowywać, dlatego hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni.

"Dobre wieści czekają na rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Otwarte mają zostać żłobki i przedszkola, jednak szczegółowe informacje mają zostać podane przez ministra zdrowia w rozporządzeniu"
Pracownicy galerii handlowych będą mogli wrócić do pracy od 4 maja. Od wtedy bowiem będą mogły być one otwarte, ale w podobnym reżimie obostrzeń, jak to ma miejsce w innych obiektach, czyli na 15 metrów kwadratowych w jednym pomieszczeniu, w jednym sklepie będzie mogła przebywać jedna osoba. Do tego metrażu nie wlicza się jednak alejek i korytarzy. Również w centrach handlowych nie będą funkcjonowały siłownie, baseny, kluby fitness czy miejsca rekreacji i place zabaw. Ograniczenie to dotyczy także miejsc wyznaczonych do spożywania posiłków. Te zasady zostały wypracowane przez rząd wspólnie z reprezentacjami galerii handlowych. W weekendy otwarte też będą markety budowlane.

"Nie wszystkim uda się odprowadzić dzieci do żłobka i przedszkola, dlatego rodzicom będzie nadal przysługiwał zasiłek opiekuńczy"
Dobre wieści czekają na rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Otwarte mają zostać żłobki i przedszkola, jednak szczegółowe informacje podana minister zdrowia w rozporządzeniu i na tej podstawie przez samorządowców zostaną wypracowane ostateczne rozwiązania.

- Widzimy jak zachowaliśmy się my, społeczeństwo, ale także jak agresywny jest przez ostatnie dwa tygodnie i w tej drugiej fazie od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli - poinformował premier Mateusz Morawiecki - ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez organy założycielskie. My to umożliwiamy i wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe - dodał szef rządu.

Rząd, dla zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego, ze swojej strony zapewni środki dezynfekcyjne. W związku z tym, że zapewne nie wszystkim uda się odprowadzić dzieci do żłobka i przedszkola, rodzicom będzie nadal przysługiwał zasiłek opiekuńczy.
[KN]