W Międzynarodowy Dzień Zwierząt czyli w dniu 4 października 2019 r. uczniowie klas II, III i wolontariusze klas starszych ze Szkoły Podstawowej w Trzebnicach wraz z nauczycielkami pojechali do Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Legnicy. W ramach akcji Szkolnego Koła Wolontariatu w szkole przez dwa tygodnie wcześniej trwała zbiórka darów dla zwierząt.


Uczniowie przy pomocy rodziców, pracowników szkoły zebrali znaczną ilość karmy dla psiaków i kotów, koce, kołdry i inne akcesoria. Wszystko zostało przekazane pracownikom schroniska, którzy w czasie wizyty opowiedzieli o funkcjonowaniu tego miejsca, jak przygotowywane są dla piesków posiłki oraz jak dbają o higienę i zdrowie swoich podopiecznych. Przypomnieli o tym, że nadchodzi zima i trzeba szczególnie zadbać o nasze zwierzaki. Ciekawostką było to, że obecnie w schronisku przebywają 33 psy i 3 koty. W ciągu tego roku w schronisku przebywało około 400 zwierząt. Cieszy fakt, że dużo jest adoptowanych.

Dzieci dowiedziały się, jakie warunki należy spełnić, aby adoptować zwierzątko ze schroniska. Te, które pozostają w schronisku mają należyte warunki i opiekę, również medyczną. Schronisko to azyl dla bezdomnych, porzuconych zwierząt. Zadbaliśmy o odpowiednią kampanię w szkole, wychowawczynie w świetlicy wykonały tablice informacyjne, stworzyły kącik czytelniczy o zwierzętach. Na przerwach włączane są medialne informacje o zwierzętach. W październiku odbywać się będą różne akcje, wystawy i przede wszystkim edukacja.

W szkole uczymy szacunku i troski o naszych czworonożnych przyjaciół. Wychowujemy w duchu wrażliwości na krzywdę i miłości do zwierząt. Dzieci stają się coraz bardziej wrażliwe i troskliwe. Zgłaszają wszelkie przejawy niewłaściwego stosunku i zachowań w stosunku do zwierząt. Chwalą się, jak dbają o swoje pieski i kotki oraz inne zwierzątka.. To bardzo budujące i jakże właściwe!


Dzieciaki i rodzice - jesteście wspaniali! Dziękujemy w imieniu wszystkich zwierzaków za dary!