- To już dziś! - przypominają pracownicy Biblioteki Publicznej w Chocianowie. Chodzi o spotkanie z autorem książki "Jak to ze mną i radiem było". Chodzi o Stanisława Obertańca, senatora pierwszej kadencji z województwa legnickiego, związanego z legnickim Radiem L, następnie Radiem Plus. W 2013, za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. O jego nowej książce i nie tylko będzie można porozmawiać z nim od godziny 17:00 w Regionalnym Centrum Kultury.

Stanisław Obertaniec (ur. 1948 roku) to dziennikarz, założyciel trzech stacji radiowych: w 1991 roku Radio eL Legnica (obecnie Radio Plus Legnica), w 1992 roku Radio Rodzina (z Wrocławia) oraz w 1995 roku Radio Muzyczna Elka. Wcześniej był Senatorem RP I kadencji, a jeszcze wcześniej działaczem Solidarności, internowanym w czasach stanu wojennego. Do przeczytania książki zachęca ks. Piotr Nowosielski, redaktor Tygodnia "Niedziela".

- Jest to pozycja dla "przeciętnego", jak i sformatowanego czytelnika, zarówno mieszkańca Legnicy, jak i spoza niej, zaciekawionego osobą Autora bądź tematyką powstania legnickiej opozycji, lokalnego radia, bądź jednym, drugim i trzecim. Na plus trzeba zaliczyć barwny, swobodny i bogaty język, przywoływane momenty poważne i żartobliwe, opowiadanie o wydarzeniach na poważnie i z humorem. Swoiste żonglowanie sposobem narracji sprawia, że kiedy czytelnik będzie musiał oderwać się od lektury, będzie chciał szybko do niej wrócić, aby dowiedzieć się: A co było dalej? Wspomnienia z dzieciństwa, młodych lat życia zapewne przyciągną uwagę czytelników - zachęca do lektury ks. Piotr Nowosielski. - Z lektury wypływa swoista apologia wiary i wartości, którymi żyła rodzina Autora. Będzie ona pewnie budzić u niektórych duże emocje, tym bardziej, że Autor odnosi się także do bardzo aktualnych wydarzeń i je komentuje. Jako bardzo dobre oceniam pokazanie na konkretnych przykładach działalności SB wobec rodziny, Solidarności i osób, które są przywoływane we wspomnieniach. Myślę, że książka ta da radość tym, którym była bliska idea odzyskania niepodległości. Wielu na nowo może odnaleźć tu swoje ideały, którymi żyli. Za cenne uważam wspomnienia "zza krat" i ze "środka" Senatu, które uświadamiają, jak "bogate" jest życie za tymi murami. W "części radiowej", oprócz pokazania drogi do powstania radia, cenne są także "kulisy" działania rozgłośni, pokazanie, ile i jakiego wysiłku wymaga to, aby osiągnąć zamierzony cel. Równie cenne jest przypomnienie sposobu powstawania rozgłośni radiowych w okresie przemian. Osobiście podobają mi się też analizy współczesnej kondycji radia na tle innych, gdzie wspomniane przez Autora "rozgoryczenie, żal, niedosyt, irytacja" są jak najbardziej na miejscu - dodaje redaktor Tygodnika "Niedziela".
My zapraszamy na spotkanie ze Stanisławem Obertańcem już dzisiaj, na godzinę 17:00 do Regionalnego Centrum Kultury. Zaletą spotkania będzie możliwość otrzymania wspomnianej książki za darmo, dlatego warto się nie spóźnić na to spotkanie.