W tym tygodniu opadów śniegu spodziewamy się codziennie za wyjątkiem piątku i niedzieli. W związku z tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o obowiązku odśnieżania dachów. Wszystko po to, aby uniknąć tragedii.

Mokry śnieg zalegający na dachu potrafi być naprawdę ciężki. Pod jego naporem zdarza się, że dachy zwyczajnie nie wytrzymują, co często kończy się tragedią dla osób znajdujących się w takim miejscu.

- Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty tymczasowe, wykorzystywane przy szpitalach i przychodniach dla chorych na COVID-19 oraz na budynki wielkopowierzchniowe, m.in.: hipermarkety, hale targowe, sportowe i magazyny - czytamy w komunikacie Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Do odśnieżania dachów zobowiązani są nie tylko właściciele, ale także zarządcy nieruchomości.

IMGW ostrzega

Aktualne ostrzeżenie meteorologiczne przestrzega przed intensywnymi opadami śniegu, które mają potrwać do dzisiaj, do godziny 14:00.

- Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej za okres ważności Ostrzeżenia od 15 cm do 25 cm, miejscami do 30 cm - przewiduje synoptyk IMGW-PIB Marek Kurowski, z wrocławskiego wydziału Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych. - W regionie nadal występują opady śniegu, początkowo o natężeniu umiarkowanym, później słabym. Zanotowano przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm na północy województwa do 15 cm na południu - dodaje w dzisiejszym komunikacie synoptyk IMGW-PIB Barbara Wrona.
Komunikat przygotowany przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział we Wrocławiu na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.
[KN]