Związek Gmin Zagłębia Miedziowego stoi przed poważnym dylematem. Mieszkańcy Chocianowa domagają się montażu monitoringu na kolejnych PSZOK-ach.

W ubiegły weekend, w nocy z soboty na niedzielę przy ulicy 1 Maja doszło do aktu wandalizmu. Ktoś postanowił wyżyć się na żółtych kontenerach (zdjęcia nadesłane przez mieszkankę). To jednak nie jedyny problem, przed jakim stoi dzisiaj Związek Gmin Zagłębia Miedziowego. Kolejnym jest śmiecenie dookoła kubłów.

Mieszkańcy narzekają na ZGZM

To nie pierwszy raz, kiedy mieszkańcy zwracają uwagę, że Związek Gmin Zagłębia Miedziowego ma problem z porządkiem na swoich PSZOK-ach w naszej gminie. Często dochodzi do wyrzucania śmieci poza wyznaczone do tego kontenery. Niektóre PSZOK-i już posiadają monitoring, dzięki czemu ZGZM ma możliwość ustalenia sprawcy tego bałaganu.

Na poniższym zdjęciu (zdjęcie powyżej - przyp. red.) widać wandala, który jest odpowiedzialny za otwieranie pojemników od spodu i zaśmiecenie OPSZOK-u, przy ul. Spacerowej. Najprawdopodobniej ta sama osoba odpowiada za bałagan przy ul. 1-ego Maja - wyjaśniają pracownicy ZGZM. - Zostały podjęte działania w celu uprzątnięcia terenu, a zdarzenie z ul. Spacerowej zostanie zgłoszone na policję - dodają.
Niestety nie wszystkie PSZOK-i są objęte takim monitoringiem, dlatego chocianowscy radni z Klubu Chocianów 2023 apelują do Związku, aby pracownicy ZGZM zadbali o swój majątek i uruchomili kamery na każdym z punktów, co w przyszłości ułatwi ustalenie sprawców wandalizmu, a z pewnością także odstraszy potencjalnych niszczycieli. Debata w tej sprawie toczy się także w mediach społecznościowych.

- Jaki Gmina ma interes aby monitorować wasz majątek? Żaden. Pieniądze na imprezy Gminom dajecie zamiast na monitoring. To kuriozum - zwracają się radni bezpośrednio do pracowników związku. - Właściciel majątku (punkty PSZOK są Wasze) powinien zabezpieczyć go monitoringiem. W Waszym interesie jest, a przynajmniej powinno, aby był porządek, za to macie płacone. Stąd raz jeszcze powtarzamy: instalujcie kamery na punktach PSZOK - dodają radni.
Mieszkańcy często nie zdają sobie sprawy, że za porządek w tych miejscach odpowiedzialny jest właśnie Związek Gmin Zagłębia Miedziowego, dlatego często swoje uwagi zgłaszają do chocianowskiego magistratu. Tutejsi urzędnicy mogą jedynie przekazywać te uwagi bezpośrednio do Polkowic, co za każdym razem powinni robić także mieszkańcy.

Kto podejmował decyzje o przystąpieniu do ZGZM?

Jedna z mieszkanek publikując zdjęcia (fot. pod artykułem) oznaczyła w celu zainteresowania tematem nie tylko nasz portal, ale także burmistrza, przewodniczącego rady oraz Elżbietę Kowalczuk, kierownika referatu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów.

Przykre jest to, że jedni drugim śmiecą pod nosem. Bez żadnych skrupułów. Z drugiej strony nikt nie reaguje na to co się dzieje w pobliżu. Jeszcze dla przypomnienia - od 2012 roku gmina Chocianów nie zajmuje się wywozem odpadów i to jest zadziwiające, że mieszkańcy nadal nie wiedzą gdzie zgłaszać, kto jest odpowiedzialny, kto zadecydował o takim systemie wywozu i kogo oznaczać w postach jako zainteresowanego lub nawet czasem odpowiedzialnego. Każdy z mieszkańców może, a nawet powinien wysyłać takie zdjęcia nie na FB tylko do Związek Gmin Zagłębia Miedziowego jako zgłoszenie - ktoś musiał mocno się natrudzić, żeby otworzyć zapełniony kubeł - chyba, że jest uszkodzony - przekazała zaniepokojonej mieszkance Elżbieta Kowalczuk. - Bardziej zasadne byłoby wywołać do tablicy tych, co większością głosów naszej rady miejskiej w kadencji 2010-2014 podejmowali takie decyzje oraz tych, co wyrazili na to zgodę. W tym państwa wcześniejszy radny - zdaje się wieloletni, chyba również był przewodniczącym Rady Miejskiej w tamtej kadencji jeśli mnie pamięć nie myli. Obecnie również zasiadający w radzie - skwitowała Kowalczuk.
Chodzi o radnego Norberta Piotrowskiego, który nie ma w tej kadencji dobrej passy w kontekście podejmowanych przez siebie decyzji w latach ubiegłych. Mieszkańcy jednoznacznie podsumowują jego dotychczasowe głosowania i brak działań (czy to za likwidacją kolei, czy "monitowanie" problemu ogrzewania Szkoły Podstawowej), co nie jest dla niego najlepszą laurką. To właśnie radny Piotrowski w 2012 roku wespół z pozostałymi zasiadającymi wówczas w radzie podjął decyzję o przystąpieniu do Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. Czy teraz mieszkańcy zwrócą się do tego radnego z prośbą o interwencję? Można odnieść wrażenie, że przy aktualnym poziomie jego skuteczności... nie ma po co.