Ostrzeżenie meteorologiczne przed prognozowanym bardzo silnym wiatrem  na obszarze województwa dolnośląskiego. Od dziś tj. 30 września szczyt wichury będzie w okolicach 9:00 - 15:00. Możliwe utrudnienia w ruchu lądowym jak i powietrznym, możliwe utrudnienia w dostawie energii, możliwe szkody w drzewostanie i mieniu.

Sytuacja synoptyczna: W poniedziałek wpływ na pogodę w naszym kraju mieć będzie układ niskiego ciśnienia przemieszczający się z nad obszaru Danii , a następnie przez południową część Bałtyku i kraje nadbałtyckie. Z niżem związany będzie system frontów atmosferycznych przemieszczających się z zachodu, północnego-zachodu dalej w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim. W wyniku pojawienia się ośrodka niżowego dojdzie do zaostrzenia się gradientu ciśnienia ,czego efektem będzie znaczny wzrost prędkości wiatru. Spodziewane będą również opady pochodzenia konwekcyjnego, które jeszcze bardziej będą napędzały siłę wiatru.

GODZINY PORANNE: 5:00-9:00 Dynamika jaką nieść będzie ośrodek niżowy towarzyszyć nam już będzie od godzin wczesno porannych. W wyniku przechodzenia chłodnego frontu spodziewane będą opady o pochodzeniu przelotnym, ale także narastająca z każdą chwilą siła wiatru. W godzinach porannych najbardziej wietrznym rejonem województwa będzie obszar Sudetów centralnych oraz Ziemi Kłodzkiej, gdzie porywy wiatru osiągać będą 75, lokalnie 80 km/h, o stałej prędkości wiatru oscylującej od 30 do 40 km/h, z kierunku południowo-zachodniego. Pozostała część regionu powinna oczekiwać wiatru ,który w porywach osiągać będzie prędkość dochodzącą do 65 km/h, natomiast średnia prędkość wiatru od 20 do 35 km/h. Rano należy oczekiwać również opadów deszczu zarówno przelotnych, w czasie ,których punktowo siła wiatru może dochodzić do 85 km/h bez względu na jakim obszarze opady te będą przechodzić.

GODZINY WCZESNOPOŁUDNOWE, POŁUDNIOWE, POPOŁUDNIOWE - APOGEUM WICHURY , ZNACZĄCE ZAGROŻENIE ZE STRONY WIATRU - WYMAGANA NAJWYŻSZA OSTROŻNOŚĆ‼️

W godzinach wczesnopołudniowych, południowych, popołudniowych spodziewane jest apogeum wichury. Najsilniejszych porywów ,które będą osiągały nawet 90 km/h, a i możliwe ,że 100 km/h powinni oczekiwać mieszkańcy zachodniej części regionu, ale także osoby mieszkające w Sudetach, Ziemi Kłodzkiej oraz na przedgórzu już wczesnym przedpołudniem. Tutaj wiatr będzie w gwałtownych porywach wiatru przekraczał barierę 90 km/h, a biorąc pod uwagę przechodzenie stref opadowych siła wiatru osiągnie nawet 100 km/h! Wysoko w Karkonoszach porywy wiatru dochodzące do 140 km/h, a na Masywie Śnieżnika do 120 km/h.

W godzinach południowych strefa bardzo silnego wiatru obejmie już cały obszar regionu. W całym województwie trzeba będzie spodziewać się bardzo silnego wiatru z kierunku zachodniego o średniej prędkości od 35 do 55 km/h, w porywach do 100-110 km/h. Spodziewane są również zjawiska konwekcyjne w czasie ,których wiatr będzie mógł być szczególnie niebezpieczny ( możliwe nieznaczne przekroczenie wartości 110 km/h ). Wysoko w Karkonoszach porywy wiatru do nawet 200 km/h, a na Masywie Śnieżnika do 120, lokalnie 130 km/h. Bardzo silnemu wiatrowi towarzyszyć będą przelotne intensywne opady deszczu, a nie wyklucza się do końca pojawienia burz w czasie ,których siła wiatru może być niemal niszcząca.

Późnym popołudniem oraz wieczorem siła wiatru będzie znacząco ulegała osłabianiu się, ale sam wiatr pozostanie z nami do końca dnia.Porywy jakie będą występować będą późnym południem będą wyraźnie słabsze od tych ,które czekają nas w pierwszej części dnia - ok. 60-70 km/h.

Podsumowując trzeba zaznaczyć, aby w dniu dzisiejszym zachować szczególną ostrożność w czasie przechodzenia apogeum wichury. Porywy jakie prognozowane są dla naszego regionu z pewnością przyczynią się do występowania utrudnień na drogach, ale także awarii energii i słupów energetycznych. Pod żadnym pozorem nie stawiajmy aut pod drzewami, bądź tym bardziej sami unikajmy ich w czasie występowania wichury. Jeśli jest taka możliwość ograniczajmy przebywanie na otwartej przestrzeni. Pozabezpieczajmy wszelkiego rodzaju przedmioty z balkonów, które w wyniku silnego wiatru mogą zrobić krzywdę osobą przechodzącym.

Jak zawsze będą mogli Państwo liczyć na stale aktualizowane informacje dotyczące siły wiatru oraz zjawisk mu towarzyszących.