- Dziś wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Odkrywców Polskiej Miedzi w Chocianowie mieliśmy przyjemność gościć w Regionalnym Centrum Kultury Pana Zbigniewa Grochowskiego, jednego z ostatnich żyjących fotoreporterów Powstania Warszawskiego. Jasno i dobitnie opowiedział o tamtych tragicznych czasach w naszej stolicy. Dziękujemy za żywą lekcję historii - przekazali pracownicy chocianowskiego RCK-u.

Żywe lekcje historii to spotkania zainteresowanych z faktycznymi bohaterami wydarzeń, które na stałe zapisały się na kartach przeszłości naszego kraju. W tym wypadku chocianowska młodzież mogła na żywo posłuchać relacji jednej z czarniejszych kart historii - niemieckiej okupacji polskiej stolicy i próby jej wyzwolenia podczas Powstania Warszawskiego.

Zbigniew Grochowski urodził się 31 sierpnia 1926 r. w Lublinie. Wybuch wojny zastał jego rodzinę w Brześciu (obecnie Białoruś). Późną jesienią 1939 r., po pierwszych wywózkach Polaków na Syberię, rodzice zdecydowali o ucieczce do krewnych w Lublinie. Na skutek zaangażowania ojca w działalność konspiracyjną i aresztowania krewnych matki, rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie przeżyła okupację. Tam, na tajnych kompletach Zbigniew Grochowski ukończył gimnazjum i przystąpił do Szarych Szeregów, biorąc udział w akcjach małego sabotażu i fotografując niemieckie obiekty i uliczne egzekucje - czytamy na portalu Muzeum Powstania Warszawskiego. - Pierwszy miesiąc Powstania Warszawskiego spędził na Starym Mieście, przy ulicy Sapieżyńskiej 10, pod przybranym nazwiskiem Stefan Zabłocki. Po upadku Starówki, wraz z ewakuowaną ludnością cywilną, trafił z matką i bratem do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie w głąb Rzeszy, na roboty do niemieckiego gospodarstwa rolnego. Po wojnie zamieszkał w rodzinnym Lublinie, gdzie ukończył studia geologiczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i pracował jako pedagog. Na początku lat 50. skierowano go do Legnicy, gdzie kontynuował nauczanie fizyki i matematyki i gdzie mieszka do dziś. Wielką pasją Zbigniewa Grochowskiego była praca z młodzieżą, organizował wiele obozów wędrownych i kolonii w najpiękniejszych rejonach Polski. W czasie dwudziestoletniej działalności w Towarzystwie Wiedzy Powszechnej prowadził rocznie kilkaset wykładów na tematy pedagogiczne dla wiejskich klubokawiarni i „Uniwersytetów dla Rodziców”. Pozostaje propagatorem wiedzy i pamięci o Powstaniu Warszawskim, poświęcając wiele czasu na spotkania i prelekcje. Za działalność społeczną i zawodową otrzymał liczne wyróżnienia i odznaczenia - informują autorzy strony 1944.pl.
Poniżej publikujemy zdjęcia z dzisiejszego spotkania. Fotografie autorstwa Zbigniewa Grochowskiego dostępne są na stronie: https://www.1944.pl/fototeka/kolekcja/zbigniew-grochowski,136.html.