Dopiero po odzyskaniu przez Polskę suwerenności w 1989 roku możliwe było upamiętnienie polskich ofiar i męczeństwa doznanego z rąk funkcjonariuszy państwa sowieckiego, w zdecydowanej mierze Rosjan, którzy także dzisiaj za naszą wschodnią granicą pokazują swoje prawdziwe, bandyckie oblicze. Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński oraz Prezes Koła Związku Sybiraków w Chocianowie Teresa Marciniak, Honorowa Obywatelka naszej Gminy, złożyli kwiaty z okazji Światowego Dnia Sybiraka.

W Polsce data 17 września stała się symbolem krzywd doznanych z rąk totalitarnego państwa kierowanego przez zbrodniarza, Józefa Stalina, którego Armia Czerwona zadała cios w plecy atakowanej w 1939 roku przez hitlerowskie Niemcy Polsce. Skala barbarzyństwa i zniszczeń po dziś dzień nie zostały ostatecznie policzone, bowiem nie da się wycenić ludzkiego życia. Burmistrz Chocianowa Tomasz Kulczyński pielęgnuje pamięć historyczną, dlatego nie mogło zabraknąć tak ważnego akcentu w kalendarium naszej gminy.

17 września 1939 roku zostanie w pamięci Polaków jako cios w plecy wymierzony przez sowietów podczas II Wojny Światowej. Na ten dzień uchwalony został Światowy Dzień Sybiraka, aby o losach Polaków wywiezionych na wschód i więzionych w sowieckich łagrach nigdy nie zapomniano - pisaliśmy na łamach naszego portalu już dwa lata temu.
Wówczas również wraz z prezes chocianowskiego Koła Związku Sybiraków Teresą Marciniak, Burmistrz Tomasz Kulczyński uhonorował tę rocznicę. Galerię zdjęć z dzisiejszego wydarzenia znajdziecie w naszych mediach społecznościowych (Instagram oraz Facebook), do śledzenia których serdecznie z tego miejsca zapraszamy!