Wojskowe Centrum Rekrutacji w Głogowie zaprasza do bezpłatnych szkoleń z samoobrony dla dorosłych Polek "Samoobrona Kobiet – zaufaj wojsku" organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji i Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. To jednak nie wszystko, bowiem panowie również znajdą w wojsku coś dla siebie.

Szkolenia dla pań z doświadczonymi żołnierzami – instruktorami odbywać się będą w wybrane soboty i niedziele wiosną i latem w parkach miejskich, na plażach, w ośrodkach sportu i rekreacji na terenie całej Polski. Projekt realizowany jest w każdym województwie w wybrane weekendy, do 20 sierpnia. Na terenie administrowanym przez WCR w Głogowie projekt realizowany jest w Chojnowie - 24-25 czerwca i w Chocianowie - 8-9 lipca.

Żołnierze – instruktorzy nauczą podstawowych zasad codziennego bezpieczeństwa, sposobów wykrywania oraz unikania zagrożeń. Pokażą techniki walki wręcz przydatne w niebezpiecznych sytuacjach. To okazja dla wszystkich chętnych pań, aby pod okiem doświadczonych instruktorów nauczyć się podstaw umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu, zwłaszcza wynikających z zastosowanej wobec nich przemocy fizycznej. Uczestniczki będą miały także okazję zapoznać się z zasadami zdrowego stylu życia oraz odświeżyć praktyczną wiedzę nt. zasad udzielania pierwszej pomocy - czytamy na stronie Wojskowego Centrum Rekrutacji w Głogowie.
Celem projektu jest promowanie obronności oraz budowanie pewności siebie w sytuacji kryzysowej. Każda z uczestniczek szkolenia po jego ukończeniu otrzyma pamiątkowy certyfikat.

W każdym z miejsc, w czasie szkolenia ochotniczek, ich bliscy, osoby towarzyszące, mogą odwiedzić punkty promocyjno – informacyjne lokalnych jednostek wojskowych. Każdy zainteresowany służbą w wojsku będzie mógł znaleźć kompleksową informację o rekrutacji do Sił Zbrojnych i porozmawiać z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji. Na zakończenie szkolenia nie zabraknie kulinarnego hitu, jakim jest wojskowa grochówka - zachęcają żołnierze.
Regulamin, wykaz dat i miejsc szkolenia oraz lista osób prowadzących zapisy znajduje się w załącznikach na stronie WCR GŁOGÓW (kliknij link). Wojskowi zapraszają także do śledzenia stron internetowych i mediów społecznościowych lokalnych Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz jednostek wojskowych.

TRENUJ JAK ŻOŁNIERZArmia w swoje szeregi zaprasza także panów, którzy mogą dołączyć do projektu "Trenuj jak żołnierz". Ta ciekawa propozycja dla każdego, kto ukończył 18 lat i ma obywatelstwo polskie jest rozwinięciem popularnego projektu "Trenuj z wojskiem". Najnowszy pomysł MON zachowuje swój unikatowy charakter, szkolenia są bezpłatne, otwarte i nastawione na dobre doświadczenia. Celem projektu jest szerokie przeszkolenie uczestników oraz budowanie potencjału rezerw Wojska Polskiego.

Projekt został podzielony na II etapy – pierwszy 2-dniowy w maju, drugi etap to 14-dniowe szkolenie w wakacje, prowadzone w 30 jednostkach wojskowych. W trakcie szkolenia uczestnik nauczy się podstawowych umiejętności wojskowych m.in.: posługiwania się bronią i strzelania, taktyki, terenoznawstwa, przetrwania w trudnych warunkach, walki wręcz, łączności i podstaw musztry - informują żołnierze.
Drugi, 14-dniowy etap szkoleniowy (w trybie sobota - sobota) odbędzie się w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie w dniach 16-29 lipca 2023 r. oraz w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu w dniach 6-19 sierpnia 2023 r.

- W trakcie trwania szkolenia jednostki wojskowe zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie. Dodatkowo każdemu szkolącemu przysługuje wynagrodzenie jako szeregowemu żołnierzowi rezerwy. Szkolenie kończy się złożeniem przysięgi wojskowej i wejściem do pasywnej rezerwy Wojska Polskiego - dodają wojskowi.
ZAPISY i pełen harmonogram dostępne pod adresem: https://trenujjakzolnierz.wp.mil.pl/.