Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego od 2018 roku z sukcesami realizuje największy w Polsce projekt przejmowania i rewitalizowania nieczynnych dotąd linii kolejowych na Dolnym Śląsku. Pociągi Kolei Dolnośląskich wróciły już do Lubina, Sobótki, Bielawy, naszego Chocianowa, a niedawno także do Świeradowa-Zdroju. Na tym jednak nie koniec, bo w toku jest następny plan: powrót kolei do Przemkowa. O szczegółach napisali dziennikarze najnowszego wydania Informatora Gminy Chocianów, którym sprawę skomentował Marszałek Tymoteusz Myrda. Sprawdzamy szczegóły!

Pociąg na trasie Chocianów – Głogów ma przejeżdżać przez Przemków, Niegosławice, Gaworzyce i Żukowice. Już wkrótce rozpoczną się prace przy odbudowie linii, dzięki czemu Koleje Dolnośląskie zapewnią pasażerom codzienne, komfortowe korzystanie z tego połączenia.

- Do zrealizowania tej inwestycji potrzebne było przejęcie przez Województwo Dolnośląskie fragmentu linii nr 303 od Gminy Przemków. Przekazany w połowie listopada odcinek liczy łącznie ponad 15 km i prowadzi z Chocianowa przez Przemków do granicy województwa. To pierwszy z trzech etapów docelowego przejęcia całości tej linii, przybliżający powrót Przemkowa na kolejową mapę Dolnego Śląska - informują dziennikarze Informatora Gminy Chocianów.
Następny krok to przejęcie nieruchomości od spółki PKP S.A. Rewitalizacja linii nr 303 na odcinku Chocianów – Przemków – Niegosławice ma na celu poprawę obsługi komunikacyjnej Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

To ważna inwestycja nie tylko dla mieszkańców Przemkowa, ale także dla mieszkańców okolicznych gmin. Im więcej połączeń kolejowych, tym większy komfort i swoboda w przemieszczaniu się po naszym regionie i dojeżdżaniu do pracy, szkoły, lekarza czy miejsc rozrywki – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Obiecaliśmy Dolnoślązakom dynamiczny rozwój kolei i słowa dotrzymujemy. Tysiące mieszkańców dolnośląskich miast i miejscowości już uzyskały dostęp do połączeń kolejowych. Zyskują na tym także lokalne samorządy, ponieważ stają się bardziej dostępne dla turystów – dodaje na łamach chocianowskiej prasy.
Rozwój kolei w regionie idzie w parze z zakupem nowoczesnych i komfortowych pociągów, nad czym czuwają Koleje Dolnośląskie. Spółka w ostatnim czasie kupiła 31 elektrycznych i hybrydowych pojazdów za blisko 900 milionów złotych, pochodzących m.in. z funduszy unijnych. To właśnie na ich pokładach Dolnoślązacy codziennie przemierzają swój region. Przypomnijmy, że na trasie z Chocianowa do Legnicy i z powrotem tylko w 2023 roku pojechało 154 tysiące 678 pasażerów (czytaj: "Rekordowy 2023. Dokąd dojedziemy z Chocianowa?"). Już niebawem pociągi w barwach województwa dotrą do kolejnych miejscowości.