Już za 3 dni, w niedzielę 15 października wybory parlamentarne (do Sejmu i Senatu) oraz referendum ogólnokrajowe. Przed nami aż 45 godzin ciszy wyborczej (od północy w sobotę do 21:00 w niedzielę). To dobry czas na odpoczynek od polityki. Co to jest cisza wyborcza i referendalna? Na tak postawione pytanie postanowili odpowiedzieć pracownicy Państwowej Komisji Wyborczej. Warto zapoznać się z tymi zasadami, aby przez najbliższy czas nie popełnić gafy, która może nas srogo kosztować. Kary sięgają nawet miliona złotych!

W ciągu ostatnich dni sprawdzaliśmy m.in. gdzie możemy głosować (czytaj: "Za 5 dni wybory. Gdzie możemy głosować?"), kto może głosować (czytaj: "Za 4 dni wybory. Kto może głosować?") oraz jak poprawnie skorzystać z czynnego prawa wyborczego (czytaj: "Za 3 dni wybory. Sprawdzamy, jak zagłosować"). Dziś odpowiemy na pytanie co to jest cisza wyborcza?

- Cisza wyborcza i referendalna zaczyna się 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej i kampanii referendalnej. Agitacja wyborcza to publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. Prowadzenie kampanii referendalnej to prezentowanie swojego stanowiska w sprawach poddanych pod referendum. W trakcie ciszy wyborczej i referendalnej nie wolno: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych i referendalnych. Dotyczy to również Internetu - wymieniają pracownicy Państwowej Komisji Wyborczej. - Zabroniona jest także agitacja wyborcza i prowadzenie kampanii referendalnej w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje. Nie wolno m.in. eksponować symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie ciszy wyborczej i referendalnej grozi grzywna. W czasie ciszy wyborczej i referendalnej nie możesz podawać wyników sondaży wyborczych i referendalnych. Jeżeli złamiesz zakaz, grozi Ci grzywna od 500 tysięcy do miliona złotych - dodają.
Oprócz tego, pracownicy PKW nakłaniają obywateli do zgłaszania wszelkich prób naruszeń ciszy wyborczej na policję (pod nr tel. 997 lub 112).